Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 22:20
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 22:33

FCSB a jucat duminică seara, la București, meciul cu UTA din etapa a 14-a Superligii.

După umilința cu Silkeborg, din runda a patra a fazei grupelor Conference League, 0-5, FCSB și-a dorit să mai spele din rușinea de joi.

Câți spectatori au fost pe Arena Națională la FCSB - UTA

Și elevii lui Nicolae Dică și-au croit drum spre victorie, 2-1, după reușitele lui Darius Olaru și Andrea Compagno, respectiv Claudiu Keșeru.

În tribune fanii din galeria FCSB-ului au declanșat în prima repriză un show pirotehnic din cauză căruia centralul Sebastian Colțescu a oprit meciul aproximativ 5 minute.

În tribune, la FCSB - UTA 2-1 au fost prezenți 7.234 de spectatori, așa cum a anunțat, pe finalul încleștării, crainicul de pe Arena Națională.

FCSB - UTA 2-1

FCSB a deschis scorul în minutul 16, când Cordea i-a pasat lui Olaru, iar acesta a şutat imparabil de la 20 de metri. În minutul 35, arbitrul Sebastian Colţescu a oprit meciul pentru două minute din cauza materialelor pirotehnice aprinse de ultraşii FCSB din Peluza Nord.

Compagno a înscris al doilea gol al bucureştenilor, din penalti, în minutul 88. Keseru a redus din diferenţă în minutul 90+1, înscriind primul său gol stagional. A fost a treia victorie consecutivă a echipei FCSB în campionat, bucureştenii au urcat pe locul 7, cu 17 puncte.