Borcea si Mititelu au castigat: Kovacs si Bordean, retinuti de la delegari!

Istvan Kovacs Marian Bordean Superliga
Data publicarii: Luni 28 Septembrie 2009, 14:46
Data actualizarii: Luni 28 Septembrie 2009, 15:00

Arbitrii Istvan Kovacs si Marian Bordean, precum si asitentii Miklos Nagy si Ionel Popa au fost retinuti de la delegari pe termen nelimitat de catre CCA, ca urmare a prestatiilor avute la partidele din etapa a 8-a a Ligii I.

"Compartimentul de arbitri din Liga I a analizat jocurile si rapoartele de observare si a decis ca, in urma jocului FC Timisoara - Universitatea Craiova, arbitrul Bordean Marian si arbitrul asistent Miklos Nagy sa fie opriti de la delegari pe o perioada nedeterminata si pusi la dispozitia Asociatiilor Judetene de Fotbal din Sibiu si Cluj. Totodata, a fost retinut de la delegari si observatorul Laszlo Sajtos, avand in vedere ca i-a dat nota mare in neconcordanta cu realitatea din teren asistentului Miklos Nagy. De asemenea, in urma jocului Gaz Metan Medias - Dinamo Bucuresti, s-a luat decizia retinerii de la delegari a lui Istvan Kovacs si l-a pus la dispozitia Asociatiei Judetene Satu Mare. Si Ionel Popa, arbitru asistent la aceeasi partida, a fost retinut de la delegari pentru o perioada nelimitata", a spus Vasile Avram pentru Mediafax

Formatia FC Timisoara a remizat, sambata, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), cu echipa Universitatea Craiova, intr-o partida contand pentru etapa a VIII-a a Ligii I, golurile fiind marcate de Mera, in minutul 61, pentru gazde, respectiv Mihai Costea, in minutul 43, pentru formatia oaspete.

In minutul 61, Mera (FC Timisoara) a restabilit egalitatea in urma unei faze in care a comis un fault asupra portarului Silviu lung, fault nesanctionat de arbitru. Apoi, Mitchell (Universitatea Craiova) i-a bruscat pe autorul golului si pe Arman Karamyan, faza in urma careia s-a format un meleu intre jucatorii celor doua formatii. Mitchell nu a fost sanctionat pentru agresiunile sale.

Formatia Gaz Metan Medias a invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Dinamo, intr-o partida contand pentru etapa a VIII-a a Ligii I, prin golul marcat de jucatorul brazilian Eric de Oliveira, in minutul '89. Oficialii clubului Dinamo au acuzat faptul ca echipa lor nu a primit doua penaltiuri, unul la Torje si altul la Andrei Cristea.