Bistrita marcheaza, Steaua castiga: Steaua 1 - 0 Bistrita

Data publicarii: Luni 03 Decembrie 2007, 20:01
Data actualizarii: Luni 03 Decembrie 2007, 20:01
STEAUA 1-0 BISTRITA

Steaua a castigat fara glorie restanta cu Gloria Bistrita si egaleaza la puncte Rapidul, Timisoara si Urziceniul lui Dan Petrescu si Meme Stoica care l-au spionat in Ghencea pe Lacatus.

Chiar daca a inceput tare si a  presat Gloria in propriul careu, Steaua a aratat aceeasi neputinta la finalizare. Vali Badea si Dica au irosit cu usurinta ocaziile Stelei si au plecat la cabine cu 0-0. Steaua incepe prost repriza a doua. Emeghara unul dintre cei mai activi jucatori ai Stelei primeste rosu dupa al doilea galben pentru un fault si lasa Steaua in 10 in debutul reprizei secunde. Arbitrul reechilibreaza balanta 9 minute mai tarziu cand Tilinca il copiaza pe Emeghara, primind un nou cartonas galben, al doilea, si paraseste terenul.Dupa ce a fost surprinsa de 8 ori in offside Steaua deschide scorul printr-un autogol de zile mari. In minutul 78 Nesu centreaza din alergare, de pe partea stanga, iar Toma presat de Victoras Iacob reia nefericit in proprie poarta si era 1-0! Bara lui Dobre din ultimele minute  a dat fiori stelistilor care au castigat chinuit ultimul meci din acest tur.

Steaua incheie turul pe locul 5, cu 32 de puncte si doar 16 goluri inscrise.

Min 35: Ocazie de gol pentru Steaua. Surdu recentreaza in careu o minge pe care Vali Badea nu poate sa o impinga in poarta.

Min 51: Inceput prost de repriza pentru Steaua care ramane in 10 oameni dupa ce Emeghara primeste al doilea cartonas galben pentru fault si este eliminat.

Min 59: Arbitrul Avram restabileste egalitatea numerica pe teren - Tilinca vede si el al doilea cartonas galben.

Min 77: Nesu a centrat in careu iar Victoras Iacob preseaza fundasul bistritean Toma care isi impinge mingea in poarta.

Min 79: Ocazie mare pentru Dica insa scoate portarul advers.

Echipa de start a Stelei: Robinson Zapata, Dorin Goian, Ionut Rada, Ifeanyi Emeghara, Mihai Nesu, Ovidiu Petre, Nicolae Dica, Florin Lovin, Valentin Badea, Adrian Neaga, Romeo Surdu