Basarab Panduru CSU Craiova FCSB Octavian Popescu Superliga Superliga Basarab Panduru
Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 07 Mai 2024, 13:38
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2024, 13:40

Basarab Panduru a criticat dur jucătura lui Octavian Popescu, extrema celor de la FCSB, pentru modul în care a gestionat o fază crucială în meciul împotriva Universității Craiova din etapa a 8-a a play-off-ului Superligii României.

Octavian Popescu a fost pus sub lupă pentru ratarea unei ocazii importante în minutul 55, când, în loc să paseze simplu către David Miculescu, care era liber cu poarta goală, a încercat o execuție pretențioasă care nu a avut succes. Basarab Panduru, fost mare internațional, a subliniat că în astfel de momente trebuie jucat pentru echipă fiindcă aceasta este esența fotbalului.

"Nu e de intrat mingea sau de neintrat. Tocmai asta e discuţia! Trebuie să joci fotbalul cum trebuie să-l joci pentru că data viitoare o să fie Miculescu în situaţia asta, tu liber şi nu-ţi dă pasă.

• Basarab Panduru

În loc aibă echipa două goluri, nu are niciunul şi pierde cu 2-0 poate şi din cauza ta, că n-ai egalat. Trebuie să joci faza cum trebuie!", a declarat Basarab Panduru, conform Orange Sport.

Universitatea Craiova - FCSB 2-0

Cu toate că FCSB este deja campioană matematic, fostul internațional a accentuat importanța jucării fiecărei faze cu responsabilitate.

Gazdele au deschis scorul rapid, prin Raul Silva în minutul patru. Brazilianul a recuperat o mingea respinsă din bara transversală și a finalizat printre picioarele lui Târnovanu.

Meciul a urmat să fie jucat pe contre, până în minutul 70, când Universitatea Craiova și-a dublat avantajul. Andrei Ivan, vârful oltenilor, a primit o pasă precisă de la Ștefan Vlădoiu, în careu, iar atacantul a schimbat scorul de pe tabelă.

FCSB a avut ocazia să revină în meci în minutul 78, când le-a fost omologată o lovitură de pedeapsă. Căpitanul Darius Olaru a ratat și a lovit bara tranversală.

Cum arată play-off-ul Superligii României după etapa a opta

FCSB se află pe prima poziție, cu 49 de puncte. Bătălia pentru locul doi este încă în desfășurare, cu Universitatea Craiova și CFR la egalitate de puncte(40).