Data publicarii: Vineri 26 Septembrie 2008, 18:55
Data actualizarii: Vineri 26 Septembrie 2008, 21:22

Cu cele trei puncte de la Iasi, Timisoara ar fi fost acum pe primul loc. Derby-ul anuntat de Popica a fost departe. Timisoara face 16 puncte si Uhrin rasufla usurat. Timisoara e gata sa rastoarne calificarea cu Partizan.

90: Dorin Goga pune capat meciului. Timisoara castiga cu 2-0
75'Bucur croseteaza frumos in fata apararii iesene, paseaza pentru Karamyan, dar sutul sau trece pe langa poarta.
73'Schimbare Ionut Stancu intra in locul lui Bratu la Poli Iasi.
71'Meciul a intrat intr-o perioada de acalmie, iesenii nu reusesc sa treaca de mijlocasii oaspetilor, incercand suturile de la distanta, dar fara rezultat.
66'Faza frumoasa a Iasiului, combinatie in trei, centrare a lui Buta, dar Pantilimon prinde fara probleme.
64'Toata echipa Iasiului se afla in jumatatea Timisoarei, dar fara solutii.
63'Cartonas galben Bucur primeste cartonasul galben pentru un fault din spate.
60'Se trece repede peste constructie, ambele echipe joaca direct pe varfuri.
57'La prima atingere a balonului, Montiel a fost facut KO de o minge degajata de un timisorean.
56'Schimbare Montiel a intrat in locul lui Pechnick, la Iasi.
55'Balba recupereaza o minge pe partea stanga, paseaza pentru Viveiros care este faultat la 20 de metri de poarta. Lovitura libera ramane fara rezultat.
52'Schimbare Badoi intra in locul lui Bonfim la Timisoara.
51'Ocazie monumentala a pentru Timisoara: Arman Karamyan, profita de o gafa de-a lui Onut, scapa singur cu Plesca, dar sutul acestuia este deviat usor in corner de portarul iesean.
49'Iasiul incearca sa construiaca ceva, dar Timisoara ii blocheaza actiunile cu usurinta.
46'Inceput repriza a doua

45'Final prima repriza Finalul primului mitan. Timisoara conduce cu 1-0, gol Bucur.
44'Arbitrul a anuntat un singur minut de prelungire.
43'Iesenii incearca sa puna presiune pe oaspeti, dar nu reusesc sa construiasca faze periculoase.
40:Gigel Bucur deschide scorul pentru Timisoara
24'Balba a primit o pasa in adancime pe stanga, a centrat in careul de 6 metri, dar pasa sa nu a gasit decat un fundas timisorean.
21'Bucur pleaca spre poarta Iasiului, ramane fata in fata cu Munteanu, dar acesta il deposedeaza in ultima clipa.
18'Arman Karamyan l-a driblat pe Buta, a patruns in careu, dar centrarea sa din pozitie ideala, nu a ajuns la vreun coechipier.
17'Faza prelungita de atac a Timisoarei, dar ramane fara rezultat, mingea fiind recuperata de ieseni.
14'Patrundere vijelioasa a lui Viveiros, dar este oprit cu greutate de Bonfim, desi iesenii au cerut vehement penalty.
13'Schimbare Tanasa nu mai poate continua meciul si este inlocuit de Balba pentru Poli Iasi.
12'Primul corner apartine Timisoarei, executa Stancu, dar pana la urma prinde Plesca.
10'Poli Iasi pare sa domine teritorial meciul, dar fara a-si crea vreo faza de poarta.
9'Confuzie pe teren la un aut: timisorenii au vrut sa repuna mingea, dar nu au fost lasati de ieseni. Pana la urma, au repus jucatorii lui Ionut Popa.
5'Primul sut pe poarta apartine Timisoarei, Gigel Bucur tragand din pozitie buna, direct in bratele portarului iesean.
3'Meicul s-a echilibrat, Timisoara a inceput sa aiba o posesie mai buna a balonului.
1'Iasiul incepe in forta meciul, Tanasa patrunde spre careul timisorean dar este oprit de fundasii oaspeti.
1'Inceput de joc Dupa intonarea imnului Romaniei, arbitrul a fluierat inceputul de meci.

Politehnica Iasi: 12. Plesca - 77. Buta, 3. Onut, 28. Munteanu, 5. Pecnik - 7. Bernsjak (30. Montiel '55), 27. Gavatorta, 21. Naidin - 13. C. Bratu (Stancu '73), 16. Viveiros - 10. Tanasa (9. Balba '13). Antrenor: Ionut Popa.

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim (30. Badoi '51), 16. Luchin, 28. Cisovsky, 25. Milhazes - 7. Stelian Stancu, 5. Alexa, 17. Borbely, 27. Magera - 18. Bucur (19. Rusic '90+1), 11. Arm. Karamyan (21. Goga '87). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Cartonase galbene: Balba '39 / Bonfim '52, Bucur '63, Stelian Stancu '85