Sabau:"La pauza am fi putut avea 4-0!" Bistrita 1-0 Gaz Metan (Silvasan min 18)

Gaz Metan Medias Gloria Bistrita Superliga
Data publicarii: Luni 17 Noiembrie 2008, 13:55
Data actualizarii: Luni 17 Noiembrie 2008, 17:06
Cu cutitul la os, Bistrita a reusit sa invinga pe Gaz Metan si sa iasa din zona fierbinte a retrogradarii.

"Am avut un joc destul de greu, Gaz Metan e o echipa foarte buna de contraatac. In prima repriza puteam avea 4-0, inceputul reprizei secunde ne-a apartinut, am avut ocazii, dar puteam sa si pierdem la cele doua oportunitati ale oaspetilor. Sunt putin suparat din aceasta cauza. Daca am pierdut puncte pana acum, am pierdut din cauza lipsei de concentrare.

Nu-mi place cum am jucat ultimele 15 minute. Daca am face sase puncte in ultimele doua meciuri, am salva acest tur, am avea o iarna linistita. Oricum, n-am fost niciodata o echipa moarta, blazata, insa am pierdut puncte in ultimele minute, pe greseli, pe lipsa de concentrare.

Echipa va juca mult mai bine in retur, avem doar doi jucatori in lot care erau si in sezonul trecut. Era nevoie de timp si iata, incet-incet apar si rezultatele. Cu Gaz Metan am obtinut o victorie meritata, dar am suferit in final si din teama de a nu lua gol, ca in alte partide", a spus antrenorul Gloriei Bistrita, Ioan Ovidiu Sabau.

"Au fost doua reprize diferite, in prima am jucat prost, in cea de-a a doua a fost ceva mai bine. Azi nu am putut mai mult, dar razboiul e lung. Vom vedea daca ne putem salva", spune antrenorul lui Gaz Metan, Cristian Pustai.

Silvasan ii da timp lui Sabau sa respire. A marcat singurul gol al meciului si a reusit sa aduca 3 puncte vitale la Bistrita. Gloria urca pe 13 in clasamentul Ligii I si asteapta ultimele doua etape ale turului.

Echipele de start:

Gloria Bistrita
12. Tatarusanu, 27. Panc, 3. Ciuca, 18. Frasinescu,  15. Miclaus, 23. Ninu, 7. Coroian, 21. R. Marginean,  24. Hora, 9. Anca, 10. Silvasan

Gaz Metan Medias
30. Stetca, 6. Nohai, 18. Falemi, 19. Lazar, 8. Buzean, 14. Sabou, 15. Hoban, 27. Pereira, 7. Curtean, 9. Boaru, 10. Prodan

Vezi desfasurarea meciului

FINAL DE MECI
89' Se arata trei minute de prelungiri de la margine.
85'
Schimbare Modificare la Gloria: Iese Enescu, intra Anca.
84'
Cartonas galben Enescu este avertizat pentru tragere de timp.
82'
Schimbare la Medias: Iese Vidakovic, intra Paina.
79'
Hora suteaza de la 13 metri pe coltul scurt, retine Stetca.
75'
Prodan suteaza de la 14 metri, peste poarta lui Albut.
75'
74'
Cartonas galben Falemi este avertizat dupa un fault la Marginean.
73'
Schimbare Modificare la Medias: Iese Nohai, intra Vidakovic.
68'
Curtean scapa periculos pe partea dreapta dar este blocat in ultimul moment de unul dintre fundasii Bistritei.
67'
Falemi respinge lovitura libera a lui Enescu in careu.
65'
Schimbare Modificare la Bistrita: Iese Achim, intra Negrean.
65'
Hora suteaza dintre doi fundasi medieseni, retine Stetca.
63'
Stetca a degajat in Hora, iar mingea a fost aproape sa ricoseze in poarta.
62'
Boaru nu ajunge la un balon centrat ideal de Curtean in careu.
60'
Schimbare Modificare la Gloria: Intra Hora, iese Silvasan.
60'
Schimbare Modificare la Medias: Iese Eric, intra Grillo.
59'
Prodan trage de la 18 m pe mijlocul portii, retine Albut.
58' Mediesenii cer din nou penalty, dupa un contact in careu intre Eric si Ciuca.
55' Cartonas galben Silvasan este avertizat dupa ce a impiedicat executarea unei lovituri libere.
55'
53'
Falemi cere penalty dupa un contact in careu cu Frasinescu.
49'
Joao Pedro este avertizat cu cartonas galben in urma unei interventii dure.
48'
Lovitura libera a lui Enescu de la 30 de metri poposeste direct in bratele lui Stetca.
47'
Cartonas galben Hoban este avertizat cu cartonas galben pentru o intrare dura.
45' FINALUL PRIMEI REPRIZE

42' Lovitura libera de la 30 m , centrare in careu, Frasinescu reia in bara.
33' Sutul lui Enescu, din interiorul careului, trece mult peste poarta lui Stetca.
28' Centrarea lui Achim, de pe partea dreapta, nu este ajunsa de Silvasan.
27' Sutul lui Prodan din interiorul careului este retinut cu siguranta de Albut.
25' Enescu centreaza de pe partea stanga, dar Coroian este surprins in pozitie de offside.
18' Gol Cristian Silvasan deschide scorul! Coroian a centrat de pe partea dreapta, iar Silvasan a reluat in poarta goala, nestingherit, din 6 metri.
15' Corner pentru Bistrita: Silvasan reia cu capul, la o palma de bara, centrarea lui Enescu.
14' Marginean scapa singur cu portarul advers pe care il ia la tinta.
7'Frasinescu trege din afara careului, mult peste poarta.
3'Silvasan este blocat in careu, corner pentru Bistrita.