24 februarie 1987 | Ziua in care Steaua cucerea a doua cupa europeana din palmares! VIDEO Golul lui Hagi cu Dinamo Kiev

Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 24 Februarie 2015, 11:30
Data actualizarii: Marti 24 Februarie 2015, 12:16

Steaua sarbatoreste succesul din 1987, din Supercupa Europei.

"Ziua de 24 februarie reprezinta, la fel ca si cea de 7 mai, o data istorica pentru Campioana Romaniei. Este ziua in care marea echipa a Stelei isi desavarsea opera de dominare a fotbalului continental si adauga in palmares, pe langa Cupa Campionilor Europeni, si Super Cupa Europei, cucerita la Monaco, impotriva celor de la Dinamo Kiev, intr-o partida castigata cu 1-0.", scrie pagina de Facebook a Stelei.

Reusita ros-albastrilor i-a apartinut lui Gheorghe Hagi, care a inscris in minutul 44, din lovitura libera. "Pentru aceste doua mari realizari la nivel fotbalistic, uriasii fotbalisti care au imbracat tricoul Stelei in acei ani vor avea parte intotdeauna de respectul si dragostea tuturor celor care poarta culorile ros-albastre in suflet!", adauga FC Steaua Bucuresti.

 


Mai jos puteti vedea primul "11" trimis in teren de antrenorul Anghel Iordanescu in acea partida:

FC Steaua Bucuresti - Dinamo Kiev 1-0 (Hagi 44)

Data: 24 februarie 1987, Stadion: Louis II (Monaco)

STEAUA: Stangaciu - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - Balan, T.Stoica, Boloni, Hagi (Balint 84') - Lacatus (Majearu 89'), Piturca

 

Bumbescu: "Am primit cate 1000 de marci pentru victorie"

 

”Castigarea Supercupei Europei a fost cadoul perfect pentru ziua mea. Cu o zi inainte, imi aniversasem ziua de nastere. Pentru castigarea Supercupei, "Tov Vali", cum ii spuneam noi lui Valentin Ceausescu, ne-a dat la fiecare cate 1.000 de marci, drept prima. Asa ca am avut si bani de bere, ca sa-i cinstesc pe baieti. Tot nu puteam sa-mi cumpar prea multe de la Monte Carlo, la preturile de acolo”, a declarat Adrian Bumbescu despre meciul cu Dinamo Kiev.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!