Titlul se joaca, Steaua termina anul pe locul 3: Astra 1-1 Steaua! Reghe si-a aruncat legitimatia pe teren si a vazut meciul din galerie!

Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Decembrie 2013, 20:15
Data actualizarii: Duminica 22 Decembrie 2013, 00:22

►Roda - Ajax, duminica 13:30 LIVE Sport.ro si Voyo.ro! High cu golurile

Astra si Steaua au remizat in cea de-a doua 'finala' a campionatului, scor 1-1 (Enache '35, Varela '45).

Titlul se joaca in retur. Steaua termina anul pe pozitia a 3-a, dar are doua meciuri mai putin disputate fata de Astra si trei fata de Petrolul.

Astra si Steaua sunt despartite de 3 puncte in clasament.

Partida de la Astra a fost marcata de faza din minutul 35, cand Laurentiu Reghecampf a fost trimis in tribune dupa golul lui Enache. DETALII AICI

ASTRA: Lung - Matel, Muresan, Ben Youssef, Morais - Yahaya, Laban - Enache, Budescu, Yoda - Yazalde
Rezerve: Coman - Giurgiu, Cristescu, Takayuki, Bukari, Ivanovski, P. Santos
Antrenor: Daniel Isaila

STEAUA:
Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Prepelita - Popa, Chipciu, Tanase - Piovaccari

Rezerve: Nita - Rapa, Parvulescu, Stanciu, Radut, Tatu, Iancu
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

FAZELE MECIULUI

FINAL | ASTRA 1 STEAUA 1

'83: «» Schimba si Isaila: Budescu ii lasa locul lui Ivanovski

'81: «» Ultima schimbare a Stelei - Stanciu intra in locul lui Piovaccari

'77: «» Prepelita nu mai poate continua, din cauza unei accidentari si este inlocuit cu Iancu

'73: Sutul lui Yazalde e deviat de Szukala, Tatarusanu e pacalit, dar mingea nu prinde spatiul portii

'72: Emotii mari pentru stelisti - mingea loveste bara la o lovitura de colt a Astrei;

'70: «» Intra Cristescu, iese Yahaya

'67: Enache centreaza in fata portii lui Tatarusanu, Szukala intervine excelent si respinge

'65: «» Tatu ii ia locul lui Chipciu; meci destul de modest facut de mijlocasul Stelei, care are inca de suferit pentru cele 6 luni de inactivitate

'62: Cea mai mare ocazie de gol a Astrei in repriza secunda - Bukari suteaza din marginea careului, apara Tatarusanu

'60: «» Bukari ii ia locul lui Yoda

'54: Chipciu, modest si egoist la o faza care putea aduce golul de 2-1 pentru stelisti; mijlocasul intra in careu, il are pe Latovlevici in partea stanga, intr-o pozitie foarte buna, dar prefera sa continue singur si se impiedica in minge; oamenii de pe banca Stelei isi intorc privirile spre jucatorii scosi la incalzire.

'52: Adi Popa suteaza la coltul scurt, mingea este respinsa in corner

'46: Nicio schimbare la pauza in cele doua echipe

'45: GOOOOOL STEAUA | Varela inscrie cu un sut din 6 metri la ultima faza a primei reprize

'39: ... Galben pentru Piovaccari

'37: Laurentiu Reghecampf a mers in tribune in zona ocupata de suporterii Stelei. Practic, Reghe sta sprijinit de gardul din fata galeriei

'35: GOOOL ASTRA | Enache inscrie din voleu la capatul unui contraatac letal al Astrei; la faza premergatoare acestei actiuni, Steaua a cerut fault la o cadere a lui Piovaccari la marginea careului.

Acesta este motivul pentru care, in momentul golului, banca Stelei a explodat. Reghe si-a scos legitimatia de la gat, a aruncat-o pe gazon si a plecat spre vestiare.

Antrenorul Stelei a fost intors din drum, iar in atunci cand a revenit pe banca, a fost trimis in tribune de Istvan Kovacs. DETALII AICI

'23: Matel suteaza peste poarta lui Tatarusanu

'19: Piovaccari primeste la 20 de metri, intra in careu, cade de langa fundasul Muresan si cere penalty; Istavan Kovacs ii face semn sa se ridice de pe gazon. Italianul s-ar fi putut alege cu un cartonas galben pentru simulare.

'18: Latovlevici suteaza din unghi, pe langa poarta

'11: Contraatac fulger al Astrei - Yoda are doua viteze in plus fata de toti stelistii, ii paseaza lui Budescu in partea dreapta, acesta il intoarce pe Adi Popa si suteaza in blocajul lui Latovlevici.

'9: Silviu Lung se remarca inca o data la sutul extrem de periculos al lui Chipciu

'7: Gardos il faulteaza pe Yazalde. Este lovitura libera pentru Astra, din apropierea careului stelist, lateral stanga. Astra a inceput curajos, incearca sa puna probleme Stelei inca din primele minute, dar pana acum, cea mai importanta ocazie i-a apartinut lui Tanase.

'4: Tanase suteaza spectaculos, cu efect, din marginea careului, Lung intervine spectaculos si respinge

'2: Tatarusanu retine o minge reluare cu capul de Yazalde.

INFO: Dani Coman s-a accidentat la incalzire; Isaila e nevoit sa faca o schimbare de ultim moment - Silviu Lung va apara in aceasta seara.