"11 metri clar ca lumina zilei!" Adrian Porumboiu a dat verdictul în privința fazei în care clujenii au 'turbat' de furie

Adrian Porumboiu FCSB - CFR Marcel Birsan penalty cfr Superliga „Eu am mesaje cu ei?” Porumboiu i-a dat replica lui Șumudică, după ce antrenorul a amenințat că va face unele dezvăluiri
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 14:11
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 14:30

Fostul ecuson FIFA a comentat fazele din FCSB - CFR 1-0 care au stârnit reacții vehemente.

Meciul arbitrat de Marcel Bîrsan a fost unul în care ambele tabere au avut de reproșat anumite decizii. Cu două minute înainte ca FCSB să primească penalty, CFR Cluj a fost prima care a solicitat acordarea unei lovituri de pedeapsă. Durel Avounou a expediat o centrare în careul lui FCSB, iar Joyskim Dawa a atins involuntar mingea cu brațul, de lângă Daniel Birligea. În ciuda protestelor vehemente ale jucătorilor de la CFR Cluj, centralul Marcel Bîrsan nu a acordat penalty pentru oaspeți.
 
Adrian Porumboiu a comentat fazele în care Marcel Bîrsan a fost protagonist. Fostul patron de la FC Vaslui susține că elevii lui Andrea Mandorlini ar fi trebuit să primească lovitură de la 11 metri.
 
„Dacă faza era pe linia porţii şi Dawa lovea mingea cu mâna ce se dădea? Nu contează unde, să fie în suprafaţa de pedeapsă este penalty. Regulile sunt foarte clare. Nu spune să ridici mâna mai sus sau mai jos! E greşeala lui că a stat cu mâna desprinsă. Este un 11 metri clar ca lumina zilei şi sunt surprins că nu s-a dus la monitor să vadă faza. I-a suflat în cască Popa şi a luat de bun ce zice Popa.
 
Cu toate că de multe ori se spune că nu e bine să faci ce spune Popa. Nu mă puteţi acuza că sunt Pro CFR. Dincolo e simulare, nu poţi să dai penalty la faza aia. El îşi foloseşte fundul. Talentul lui e că stă cu fundul? Nu e penalty niciodată. E simulare. Eu vorbesc doar de două faze. Arbitrul le-a judecat total invers. Dacă juca pe Arena Naţională erai mai mulţi spectatori„, a spus Adrian Porumboiu pentru AS.ro.
 
ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!