O japoneză de 13 ani a câștigat aurul olimpic! Locul doi are aceeași vârstă, iar medaliata cu bronz a împlinit 16 ani

Momiji Nishiya cel mai tanar podium JO 2020 Tokyo medalia de aur skateboard feminin Jocurile Olimpice
Data publicarii: Luni 26 Iulie 2021, 14:09
Data actualizarii: Luni 26 Iulie 2021, 14:19

La Tokyo s-a înregistrat cel mai tânăr podium din istoria Jocurilor Olimpice.

Momiji Nishiya a câștigat aurul olimpic în proba de skateboard street competition, devenind a doua cea mai tânără căștigătoare din istoria Jocurilor Olimpice. Nipona s-a impus în competiția organizată la Ariake Urban Sports Park, cu un punctaj de 15.26, deși are doar 13 ani și 330 de zile. A doua clasată a fost Rayssa Leal (Brazilia / 13 ani și 203 zile / 14.64) și cel mai tânăr podium din istoria Olimpiadelor a fost completat de o altă japoneză, Funa Nakayama (16 ani și 39 zile / 14.49).

CEA MAI TÂNĂRĂ CÂȘTIGĂTOARE A MEDALIEI DE AUR, O AMERICANCA, ÎN 1936

Recordul pentru cea mai tânără medaliată olimpică e deținut în continuare de Marjorie Gestring (SUA), care a câștigat proba de sărituri în apă de la platforma de 3 metri, la JO din 1936, găzduite de Berlin, sub privirile lui Adolf Hitler. Aceasta avea vârsta de 13 ani și 268 de zile.

Favoritele competiției de skateboard, Alexis Sablone (SUA / 34 ani) și Aori Nishimura (Japonia / 19 ani), prima, licențiată la MIT, și, a doua, campioana mondiala en-titre, au terminat pe locurile 4 și 8.

CEA MAI TÂNĂRĂ PARTICIPANTĂ LA JO, O ROMÂNCĂ DE 11 ANI!

La Jocurile Olimpice de la Tokyo s-a înregistrat și participarea celei de-a doua cea mai tânără participantă din istoria Jocurilor Olimpice, respectiv jucătoarea siriană de tenis de masă Hend Zaza, în vârstă de doar 12 ani. Zaza a fost învinsă în primul tur la tenis de masă de Liu Jia (China / 39 de ani), care are un copil de 10 ani.

Recordul la această categorie este deținut de românca Beatrice Huştiu, care, la 11 ani şi 158 de zile, a evoluat la Jocurile Olimpice de la Grenoble, din 1968, în proba de patinaj artistic.