Eva Tofalvi, locul 14 la proba de sprint 7.5 km! S-a calificat in proba de urmarire! Vezi ce au facut romanii la JO

Eva Tofalvi Vancouver 2010 JO Vancouver 2010
Data publicarii: Duminica 14 Februarie 2010, 08:35
Data actualizarii: Duminica 14 Februarie 2010, 08:39

Sportiva romana Eva Tofalvi s-a clasat, sambata, pe locul 14 in proba de sprint 7,5 kilometri din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de la Vancouver, castigata de Anastazia Kuzmina, din Slovacia, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Tofalvi, care a terminat proba cu timpul 20.45.1, la 49,5 secunde dupa campioana olimpica Anastasia Kuzmina (19.55.6), nu a avut nicio penalizare. Sportiva romana a ocupat aceeasi pozitie si la editia precedenta a JO, de la Torino.

Pozitia a doua a fost ocupata de sportiva germana Magdalena Neuner, cu timpul 19.57.1, iar medalia de bronz i-a revenit frantuzoaicei Marie Dorin (20.06.5).

Mihaela Purdea s-a clasat pe locul 39, cu un timp mai slab decat cel al castigatoarei cu un minut, 56 de secunde si 6 zecimi. Purdea a avut o ratare la tragerea din picioare.

O alta reprezentanta a Romaniei, Dana Plotogea, a terminat proba pe locul 49, la 2.16.7 de Kuzmina, ea avand doua ratari la tragerea din picioare.

Alexandra Stoian a fost cel mai slab clasata romanca din aceasta proba, ea ocupand locul 85, la 4 minute si 9 secunde de castigatoare. Ea a avut trei ratari la foc culcat si una la tragerea din picioare.

In urma acestor rezultate, Tofalvi, Purdea si Plotogea s-au calificat pentru proba de urmarire.