Adio aurului olimpic: Romania 30-34 Ungaria la handbal!

Echipa Nationala Jocurile Olimpice Ungaria JO 2008
Data publicarii: Marti 19 August 2008, 08:55
Data actualizarii: Marti 19 August 2008, 11:41
Nationala de handbal feminin a Romaniei a intalnit Ungaria (locul trei in grupa B) in sferturile de finala ale turneului olimpic de handbal de la Beijing, fiind invinsa cu scorul 30-34.

Nu a fost sa fie. Romania s-a impiedicat in sferturile turneului olimpic de hanbal si rateaza sansa la o medalie.

In China Romania a fost sustinuta de aproximativ 50 de oameni, in timp ce Ungaria a avut in jur de 1000 de fani care i-au facut galerie.

Biletele pentru acest meci au costat 4 euro, insa inainte de startul partidei se vindeau la negru de 10 ori mai scumpe chiar in fata politistilor chinezi.

minutul 60 - Finalul partidei. Romania pierde calificarea in semifinale si speranta la o medalie olimpica la patru goluri diferenta fata de echipa Ungariei.

minutul 53 - Tomori din echipa Ungariei vede cartonasul si este eliminata de pe teren

minutul 45 - Aparare in semicerc a Ungariei si beneficiem de o aruncare de la 7 metri insa Neagu nu reuseste sa marcheze.

minutul 44 - Antrenorul maghiar cere Timeout si meciul este intrerupt

minutul 43 - Aurelia Bradeanu marcheaza pentru 21-24 un al treilea gol consecutiv in acest timp din repriza a doua pentru echipa Romaniei

minutul 38 - Gheorghe Tadici cere Timeout si meciul este intrerupt

minutul 37 - Ungaria marcheaza si se distanteaza la 5 goluri.

minutul 33 - Aparare in semicerc pentru Ungaria si Romania beneficiaza de o aruncare de la 7 metri si Maier inscrie pentru 16-18

minutul 31 - Maier marcheaza dupa o interventie pe partea dreapta si deschide scorul in repriza secunda.

minutul 31 - Inceputul reprizei secunde

minutul 30 - Finalul reprizei intai. Ungaria intra cu un avantaj de doua goluri la pauza

minutul 29 - Antrenorul maghiar cere Timout si meciul este intrerupt

- Tomori este eliminata pentru 2 minute dupa o interventie la Amariei, este cea de-a patra eliminare a Ungariei din aceasta prima repriza

minutul 27 - Lecusanu si Galca forteaza apararea maghiara insa nu reusesc sa marcheze

minutul 25 - Gheorghe Tadici cere Timeout si meciul este oprit

minutul 24 - Extrema stanga a Ungariei arunca insa mingea loveste bara si scorul ramane neschimbat 12-14

minutul 22 - Echipa Romaniei beneficiaza de o superioritate timp de doua minute si Maier marcheaza pentru 12-13

minutul 18 -  Maier egaleaza la 9 si marcheaza al 6-lea ei gol din aceasta partida

minutul 17 - Maier ia o actiune proprie si marcheaza pentru 8-9

minutul 16 - Ionela Galca este faultata si obtine o aruncare de la 7 metri si Maier marcheaza pentru 7-9

minutul 10 - Carmen Amariei marcheaza pe contraatac si reduce din diferenta

minutul 9 -  O aruncare de la 9 metri a lui Eliesi in bara apoi Ungaria marcheaza pe  contraatac si duce scorul la 3-6

minutul 8 - Gorbitz inscrie pentru Ungaria si majoreaza scorul la 5-3