AC Milan ac milan - sampdoria Italia
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 16:34
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 16:38

AC Milan a învins-o cu 1-0 pe Sampdoria, duminică, în etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Italiei, şi a urcat pe prima poziţie a clasamentului, cu un punct mai mult decât marea rivală Inter Milano, ce are un meci mai puţin disputat.

Golul a fost reuşit în minutul 8 de Rafael Leao, lansat chiar de portarul lui Milan, Mike Maignan. Goalkeeperul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la gazde. Scorul ar fi putut fi mult mai mare fără evoluţia foarte bună a lui Wladimiro Falcone între buturile Sampdoriei.

AC Milan este noul lider din Serie A! Rivala Inter, un meci mai puțin

Milan are acum 55 de puncte, unu mai mult decât Inter, care are 24 de jocuri disputate, şi două mai mult decât Napoli, ce a jucat 25 de meciuri.

Sâmbătă, în derby-ul etapei, Napoli a remizat acasă cu Inter Milano, scor 1-1. Napoli a deschis scorul prin penalty-ul transformat de Lorenzo Insigne în minutul 7. Edin Dzeko a egalat în minutul 47. Inter, campioana din sezonul trecut, a evitat o a doua înfrângere consecutivă în faţa unei contracandidate la titlu, după eşecul cu AC Milan (1-2). Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă sâmbătă la Inter.

Tot sâmbătă, Ştefan Radu a jucat din minutul 78 pentru Lazio, care a învins-o cu 3-0 pe Bologna la Roma.

Rezultate:

duminică

AC Milan - Sampdoria 1-0

A marcat: Rafael Leao (8)

sâmbătă:

Lazio Roma - Bologna 3-0

Au marcat: Immobile (13 - penalty), Zaccagni (53, 63)

Napoli - Inter Milano 1-1

Au marcat: Insigne (7 - penalty), respectiv Dzeko (47)

Torino - Venezia 1-2

Au marcat: Brekalo (5), respectiv Haps (38), Crnigoj (46)

Duminică au loc alte meciuri, pentru ca luni să se joace partida Spezia - Fiorentina.