Daniel Boloca Sassuolo Sassuolo - as roma Italia
Data publicarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 20:57
Data actualizarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 20:57

Sassuolo a pierdut meciul cu AS Roma de pe teren propriu, după ce a condus cu 1-0. S-a terminat 2-1 pentru echipa lui Jose Mourinho.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 25 prin Matheus Henrique, iar Sassuolo a intrat în avantaj la cabine. În partea a doua, gazdele au rămas în zece după ce Daniel Boloca a fost eliminat.

Daniel Boloca, eliminat în Sassuolo - AS Roma

Italianul cu cetățenie română a vrut să recupereze o minge pierdută tot de el și a încercat să-l blocheze prin alunecare pe Leandro Paredes, dar a nimerit cu talpa pe glezna acestuia.

Jucătorii celor de la AS Roma au cerut ca Boloca să fie sancționat cu un cartonaș roșu, dar inițial acesta l-a văzut pe cel galben.

Arbitrul a fost chemat la VAR, iar după ce a consultat imaginile l-a eliminat pe mijlocașul de la Sassuolo.

Pe finalul partidei a venit și „remontada” pentru echipa lui Jose Mourinho. Dybala a restabilit egalitatea din penalty, iar apoi Rasmus Kristensen a dat lovitura în minutul 82.

În urma acestui rezultat, AS Roma a urcat pe locul cinci, cu 24 de puncte, iar Sassuolo a rămas pe 15, cu 15 puncte. În următoarea etapă, capitolinii vor juca pe teren propriu cu Fiorentina, iar Sassuolo se va deplasa pe terenul lui Cagliari.