Ciprian Tatarusanu AC Milan AC Milan - Sassuolo Italia
Data publicarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 15:31
Data actualizarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 15:33

Ciprian Tătărușanu (36 de ani) a fost din nou titularizat în poarta celor de la AC Milan, în meciul de pe teren propriu cu Sassuolo.

UPDATE: Meciul dintre AC Milan și Sassuolo s-a încheiat cu un eșec usturător pentru campioana Italiei, 2-5. Ciprian Tătărușanu a fost învins și în a doua repriză, după ce a primit trei goluri în prima parte a jocului.

După pauză, Sassuolo a dus scorul la 4-1 dintr-un penalty transformat de Lauriente, la care portarul român a ghicit colțul, dar nu a putut respinge. Matheus Henrique a dus scorul la 5-1 cu un șut de la marginea careului, iar Origi a stabilit scorul final cu un șut superb, în minutul 81.

• Ciprian Tătărușanu

Știrea inițială:

Milanul a deschis scorul în minutul opt, prin Olivier Giroud, dar reușita a fost anulată. Sassuolo a punctat în minutul 19 prin Gregoire Defrel, care a fost servit excelent în careu de Berardi. Assist-ul l-a lăsat fără replică pe portarul român, care nu a putut interveni la prima reușită a grupării neroverde.

Tătărușanu a primit trei goluri în 11 minute!

Sassuolo a dus scorul la 2-0 trei minute mai târziu, după ce același Domenico Berardi a pasat decisiv, de data aceasta pentru reușita lui Davide Frattesi, care a punctat cu un șut la colțul scurt.

Dacă AC Milan va pierde ”acasă” cu Sassuolo, calculele pentru titlu s-ar complica semnificativ. Napoli are deja un avans de 12 puncte față de gruparea de pe San Siro, iar dacă rossonerii vor pierde și napoletanii vor câștiga meciul cu AS Roma, atunci avantajul va fi de 15 puncte.

După ce Olivier Giroud a redus din diferență, cu o lovitură de cap, Sassuolo a lovit din nou. Domenico Berardi a punctat din corner, după o centrare a lui Traore.

Mike Maignan, așteptat să revină la AC Milan!

Accidentat de la finalul lunii septembrie, Mike Maignan, titularul de drept din poarta lui AC Milan, este așteptat să revină pe teren la mijlocul lunii februarie.

În acest sezon, Tătărușanu a strâns 18 meciuri în poarta rossonerilor. A încasat 25 de goluri și în doar patru partide și-a menținut poarta intactă.