Victorie pentru naționala României în meciul cu Insulele Feroe din preliminariile Campionatului European de handbal feminin! Urmează „finala” cu Austria

Romania Campionatul european de handbal feminin Echipa nationala de handbal feminin Handbal
Data publicarii: Miercuri 20 Aprilie 2022, 22:58
Data actualizarii: Miercuri 20 Aprilie 2022, 23:05

Naționala de handbal feminin a României s-a impus în meciul cu Insulele Feroe, 31-21.

România s-a duelat cu Insulele Feroe în preliminariile Campionatului European de handbal feminin și a reușit să câștige la diferență de 10 goluri. Prima repriză a „tricolorelor” a fost una modestă, jocul fiind lent și cu multe erori în lanț comise.

Astfel, naționala României a intrat cu 13-11 avantaj la pauză și a reușit să rămână în fața gazdelor pe durata întregii partide, cu Cristina Neagu și Crina Pintea drept „jucătoare cheie” în victoria importantă. Cele două au reușit să înscrie împreună 13 goluri, Pintea având 8 reușite, fiind și cea mai bună marcatoare din meci.

România joacă „finala” cu Austria de Paști

„Tricolorele” sunt aproape de cea de-a 15-a participare la Campionatul European, ultima calificare ratată fiind în 2008, când au pierdut barajul cu naționala Serbiei. România urmează să joace „finala” pentru Euro cu Austria, pe teren propriu, într-un duel ce se va disputa la Vâlcea.

În meciul tur, cele două au remizat, 33-33, astfel că naționala României trebuie să câștige cu Austria, sau să facă e gal cu maximum 33 de goluri date.

În Grupa 2, România se află pe locul al doilea, cu 5 puncte, la egalitate cu Austria. Lider este Danemarca, având 10 puncte, care și-a asigurat deja prezența la Campionatul European.

Meciul România - Austria se joacă duminică, 24 aprilie, de la 18:00!