Victorie mare pentru CSM Bucuresti in Liga Campionilor: 24-21 cu Rostov

Handbal
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2016, 20:03
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2016, 20:07

Campioana Europei a inceput lupta pentru apararea trofeului.

CSM Bucuresti a invins formatia rusa Rostov pe Don cu scorul de 24-21 (12-10) in Sala Polivalenta ''Ioan Kunst-Ghermanescu'' din Capitala, la debutul sau in Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Europei a reusit o victorie foarte importanta in fata unei formatii deosebit de valoroase.

Rostov a condus cu 2-1 (min. 4), dar CSMB a preluat controlul jocului si a avut 5-3 (10). Oaspetele au egalat, 5-5 (14), dar echipa antrenata de Jacob Vestergaard a preluat din nou initiativa, conducand cu 7-5 (17), 8-6 (19), 9-7 (20) si chiar 11-8 (24), pentru ca la pauza diferenta sa fie de doua goluri, 12-10.

in partea secunda CSMB a avut in mai multe randuri trei goluri avans, 14-11 (35), 15-12 (38), insa Rostov a egalat in minutul 43, 16-16. Campioana Romaniei s-a desprins din nou pe tabela, 18-16 (45) si 20-17 (49), rezistand intr-un final cu accente dramatice in care a avut in premiera avans de patru goluri, 24-20 (60). CSM a invins cu 24-21, obtinand o victorie deosebit de importanta in aceasta ''grupa a mortii''.

Au evoluat echipele:
CSM: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic - Isabelle Gullden, Iulia Curea, Camille Ayglon Saurina, Aurelia Bradeanu, Linnea Torstensson, Carmen Martin Berenguer, Oana Manea, Gnonsiane Niombla, Anastasia Lobaci, Majda Mehmedovic. Antrenor: jacob Vestergaard.
Rostov: Galina Mehdieva, Katrine Lunde - Elena Slivinskaia, Iulia Managarova, Maia Petrova, Ana Sen, Ana Paula Rodrigues Belo, Ana Viahireva, Vladlena Bobrovnikova, Ksenia Makeeva, Olga Cernoivanenko, Siraba Dembele, Ekaterina Ilina, Lotte Grigel, Alexandrina Cabral Barbosa, Viktoria Borscenko. Antrenor: Jan Leslie Lund.

Au arbitrat croatii Dalibor Jurinovic si Marko Mrvica, iar delegat EHF a fost sarboaica Svetlana Obucina.

In celalalt meci al grupei, Györi Audi ETO KC a dispus de FC Midtjylland cu 31-19.

In urmatoarea etapa, CSM Bucuresti va juca in deplasare cu FC Midtjylland, pe 22 octombrie.

Sursa: Agerpres