A doua victorie in Liga Campionilor! Toulon 22-26 Oltchim!

Oltchim Ramnicu Valcea toulon Handbal
Data publicarii: Duminica 07 Noiembrie 2010, 19:29
Data actualizarii: Duminica 07 Noiembrie 2010, 20:02

Oltchim a castigat in deplasarea de la Toulon si pastreaza sanse la calificarea in grupele principale ale competitiei!

Oltchim a inceput excelent disputa de la Toulon, conducand cu 5-1, dupa primele zece minute. Foarte motivate in lupta pentru pastrarea locului secund in grupa, jucatoarele antrenate de Kovacs Peter au pastrat suprematia pe tabela in primul sfert de ora. Toulon a ripostat la randul sau, 6-7 (min. 19), profitand de doua aruncari ratate de la 7 metri, dar si de jocul inexplicabil de impulsiv al Oltchimului. Congoleza Mwasesa a fost imposibil de oprit de apararea valceana, astfel ca inainte cu 10 minute de pauza, gazdele au egalat, 7-7, iar Helgesson a adus avantajul pentru Toulon, un minut mai tarziu (8-7). Oltchim inscrisese doar un gol in ultimele noua minute de joc. Pana la pauza, partida a continuat echilibrat, 13-13, Oltchim nereusind sa revina la forma buna din debut.

Cristina Neagu si-a intrat in rol in partea a doua, marcand doua goluri superbe, consecutive, 13-15 (min. 33), iar Oltchim a dominat din nou confruntarea (15-19, min. 37). Ca si in prima repriza insa, Oltchim a redus motoarele, Toulon revenind in lupta, 20-20 (min. 50), si pe fondul unor decizii "confuze" ale arbitrilor muntenegreni Pavicevici-Raznatovici. Vizitiu si Neagu au marcat consecutiv, 21-24 (min. 56), parafand inca de atunci o victorie vitala in lupta pentru calificarea mai departe. Scor final, 26-22 pentru valcence, portarul Paula Ungureanu fiind cea mai buna jucatoare de la Oltchim, cu 18 interventii reusite.

Marcatoare:
Toulon - Mwasesa 10 goluri, Tuvene 3, Gnabouyou 2, Dembele 2, Gondo 2, Helgesson 1, Flognman 1, Lebihan 1.

Oltchim - Neagu 5 goluri, Elisei-Ardean 5, Vizitiu 4, Stanca 4, Ozel 3, Bese 2, Nechita 2, Fiera 1.

Tot duminica, in deplasare, Larvik a invins la scor formatia daneza Randers HK, scor 38-20, si cu 8 puncte, neinvinsa, si-a asigurat calificarea in grupele principale. Oltchim este pe locul secund, cu 4 puncte, urmata de Toulon si
Randers, ambele cu cate 2 puncte, inaintea ultimelor doua etape ale grupei C.

In primele trei meciuri din grupa, Oltchim a bifat o victorie cu Toulon (28-19) si doua infrangeri cu formatiile nordice Randers HK (23-27) si Larvik HK (31-34).

In grupa C, Oltchim mai are de disputat doua meciuri, ambele pe teren propriu, cu Randers HK (14 noiembrie) si cu Larvik HK (21 noiembrie).

In sezonul trecut, formatia valceana a jucat finala Ligii Campionilor, pierduta in fata danezelor de la Viborg HK, obiectivul actualei stagiuni continentale fiind castigarea trofeului.
Sursa: Mediafax