SUPERB! Romania s-a calificat in semifinalele Mondialului de Handbal feminin U20! Joaca cu Danemarca, joi, 17:30, pentru un loc in finala

romania u20 Handbal Handbal
Data publicarii: Marti 12 Iulie 2016, 23:25
Data actualizarii: Marti 12 Iulie 2016, 23:31

Selectionata Romaniei s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, marti, dupa ce a dispus de Croatia cu scorul de 21-20 (11-10), in sferturile de finala.

Tricolorele au inceput slab meciul si au fost conduse cu 5-1, 6-2, 7-3 si 10-6, dar au dominat finalul primei reprize si au reusit sa intre la pauza in avantaj, dupa cinci goluri consecutive (11-10).

Romania s-a desprins dupa pauza la 15-11, a avut 18-14, 19-16 si 20-18, dar Croatia s-a apropiat la un singur gol in minutul 55, 20-19. Romania a facut 21-19 (56), adversarele au punctat din nou pentru 21-20 cand mai erau 74 de secunde de joc, dar scorul nu s-a mai modificat.

Alina Ilie a fost cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 8 goluri. Pentru echipa antrenata de Ion Craciun au mai inscris Alexandra Dindiligan - 5 goluri, Cristina Laslo - 3, Andreea Taivan - 2, Anca Polocoser - 2, Lorena Ostase - 1.

Pentru Croatia au marcat Paula Posavec - 6 goluri, Stella Posavec - 5, Dora Kalaus - 3, Marija Ljubicic - 3, Larissa Kalaus - 1, Andrea Pavkovic - 1, Sara Senvald - 1.

Romania va juca in semifinale cu Danemarca, joi, de la ora 17,30 (ora Romaniei). Danezele au trecut in sferturi de Suedia cu 22-15. in cealalta semifinala se vor infrunta Germania si Rusia (joi, 20,00).

Sursa: Agerpres