Romania, victorie in ultimele secunde la Cupa Mondiala din Danemarca! Urmeaza Rusia!

Romania Norvegia Handbal
Data publicarii: Marti 21 Septembrie 2010, 22:25
Data actualizarii: Marti 21 Septembrie 2010, 22:31

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, marti, reprezentativa Norvegiei, cu scorul de 21-20 (6-12), in primul meci din grupa B a Cupei Mondiale, de la Aarhus (Danemarca).

Primul sfert de ora a fost dezastruos pentru tricolore, care au marcat doar de doua ori, dar au primit sapte goluri. Doar Manea si Neagu au reusit sa inscrie pana in minutul 19, lista marcatoarelor fiind completata cu Moldovan si Ardean, pana la pauza. Nordicele, chiar daca au mai ratat si ele, au fost mult mai pragmatice, ritmul rapid de joc fiind greu de contracarat de echipa Romaniei.

La reluare, Romania a intors "foaia". In doar sase minute a marcat cinci goluri, revenind in joc (11-12), pentru ca Neagu sa aduca egalarea in minutul 41 (14-14), dupa cateva faze excelente in aparare ale Romaniei, care a recuperat mingi pretioase. Au urmat momente haotice in jocul ambelor echipe, 15-16 (min. 45), cu ratari pe banda rulanta, dar Romania a gasit forta sa preia conducerea, 18-17 (min. 50). Cu trei minute inaintea finalului, tricolorele aveau de asemenea avantaj, 20-19, iar cu 50 de secunde ramase din joc, 21-20. Acesta a fost si scorul final, Norvegia ratand ultimul atac.

Marcatoarele tricolore au fost Neagu 8 goluri, Manea 5, Curea 2, Geiger 2, Amariei 1, Ardean 1, Moldovan 1, Bradeanu 1, in timp ce pentru Norvegia s-au remarcat Alstad si Riegelhuth, ambele cu cate 4 reusite.
La meci a asistat si capitanul nationalei Romaniei, Cristian Varzaru, care nu a putut raspunde convocarii, din cauza unei afectiuni la genunchi. De asemenea, pentru Luminita Hutupan Dinu si Narcisa Lecusanu a fost primul meci in calitate de antrenor secund, respectiv director al nationalei.

Primul meci al zilei, la Cupa Mondiala, a adus si prima surpriza, campioana mondiala Rusia fiind invinsa, in grupa B, de Suedia, scor 25-24 (12-12). In grupa A, Ungaria - Germania 22-19 (9-10).

Tot marti mai este programata disputa Danemarca - Franta, in grupa A.

Miercuri vor avea loc meciurile: Rusia - Romania (ora 15.00), Germania - Franta (17.00), Suedia - Norvegia (19.00) si Danemarca - Ungaria (21.00).

Primele doua clasate din fiecare din cele doua grupe se vor califica in semifinale, programate sambata, pentru ca finala mica si cea mare sa aiba loc duminica, in ultima zi a competitiei din Danemarca.
Nationala Romaniei a castigat editia din 2009 a Cupei Mondiale, invingand in finala campioana europeana si olimpica en-titre, Norvegia.

Sursa: Mediafax