VIDEO EXCLUSIV Râmnicu Vâlcea - Dunărea Brăila 35-27 | Victorie la scor pentru gazdele care urcă pe locul doi în clasament

Ramnicu Valcea - Dunarea Braila Handbal
Data publicarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 18:42
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2022, 13:56

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus în fața celor de la HC Dunărea Brăila, într-un meci contând pentru etapa a treia din Liga Florilor.

După prima repriză, gazdele au preluat conducerea jocului și s-au desprins decisiv, impunându-se la final cu scorul de 35-27. Principalele marcatoare ale meciului au fost de la SCM Râmnicu Vâlcea, Kovacevic - 7 goluri, Hansson și Elghaoui - 6 goluri.

La pauză, SCM Râmnicu Vâlcea are avantaj minim în fața celor de la HC Dunărea, scor 16-15. Cele mai bune marcatoare ale gazdelor au fost Hansson și Kovacevic, cu câte patru reușite, în timp ce Fais Munhoz Araujo este principala marcatoare a oaspeților, cu cinci goluri.

Știrea inițială

Râmnicu Vâlcea vine după un rezultat pozitiv și unul de egalitate. Handbalistele au reușit să se impună în fața lui CSM Galați în prima etapă cu 36-26, însă au remizat în cea de-a doua cu Bistrița, scor 34-34.

De cealaltă parte, Dunărea Brăila, s-a duelat cu Măgura Cisnădiei în prima etapă a Ligii Florilor și a obținut un simplu rezultat de egalitate: 31-31. În a doua etapă, handbalistele au reușit s-o învingă pe Zalău la patru goluri diferență, cu scorul 26-22.