Prima finala castigata la CM! Romania 31-25 Ungaria!

Romania Ungaria Handbal
Data publicarii: Luni 07 Decembrie 2009, 16:42
Data actualizarii: Luni 07 Decembrie 2009, 17:21

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat, luni, in faza grupelor principale la Campionatul Mondial din China, dupa ce a obtinut cea de-a treia victorie in grupa preliminara C, cu Ungaria, scor 31-25 (16-7). Transmite-le aici un mesaj!

Confruntarea devenita deja traditionala in ultimul deceniu a inceput cu sase minute de "seceta", scorul fiind deschis de Ungaria, dupa mai multe atacuri ratate de ambele echipe.

Romania a spart gheata prin Lecusanu, 1-2 (minutul 7), dupa care a avut de luptat din greu si cu apararea adversa, aflata in permanenta la limita regulamentului (5-4, min. 13). La mijlocul reprizei, Romania conducea cu 7-5, dupa finalizari precise ale Narcisei Lecusanu, dar si interventii care au dat moral tricolorelor ale portarului Paula Ungureanu. Dupa 10-6 (min. 20), jucatoarele antrenate de Radu Voina au prins si mai mult curaj, iesind la pauza intr-un avantaj linistitor, 16-7. Au fost 30 de minute in care Ionela Stanca a fost "tocata" de apararea ungara, pivotul Romaniei izbucnind in plans de cateva ori din cauza loviturilor primite.

La reluare, a iesit la rampa Cristina Neagu, care a fost imposibil de oprit de defensiva adversa (19-10, min. 35). Portarul Ungureanu a continuat sa faca minuni intre buturi, dar in ofensiva a fost o cadere, cauzata si de schimbarea apararii Ungariei (20-14, min. 39). La time-out, antrenorul Radu Voina le-a certat pe jucatoarele sale: "Haideti, ca sunteti ca stalpii de telegraf!". Tricolorele si-au complicat si mai mult existenta (20-18, min. 43), dupa ce nu marcasera timp de 7 minute, dar au reusit sa revina in joc si sa incheie invingatoare, cu cateva emotii. Scor final, 31-25, dupa un meci spectaculos, in care Narcisa Lecusanu si portarul Paula Ungureanu (18 interventii) impart titlul de MVP.

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Lecusanu 12 goluri, Neagu 6, Stanca 5, Varzaru 4, Puscasu 3, Fiera 1, in timp ce pentru Ungaria s-au remarcat Toth 7 si Bulath 6 goluri.

Victoria impotriva Ungariei a fost dedicata antrenorului secund Vlad Caba, care a implinit luni varsta de 42 de ani.

Rezultatele inregistrate luni la CM din China, cu mentiunea ca Rusia a stabilit scorul competitiei de pana acum, 48-8, cu Australia:
Spania-Kazahstan 30-12.

Conform regulamentului, primele trei echipe clasate din grupa A, impreuna cu primele trei echipe din grupa B, vor forma prima grupa principala, iar cele din grupa C, impreuna cu cele din D, vor forma a doua grupa principala. Cu trei victorii la activ si sase puncte in grupa preliminara C, Romania nu mai poate pierde calificarea in grupa principala a II-a, rezultatele din ultimele doua partide, cu Tunisia (miercuri) si Norvegia (joi), urmand a stabili ierarhia finala a primelor trei clasate. Prima echipa calificata in grupa principala a doua, din grupa preliminara C, este Norvegia.

Dupa trei meciuri in grupa preliminara C, clasamentul este ocupat in ordine de Norvegia, cu 6 puncte, (golaveraj plus 55), Romania 6 puncte (plus 49), Ungaria 4 puncte, Tunisia si Japonia, cate 1 punct, Chile 0 puncte.
In semifinale se vor califica echipele clasate pe primele doua locuri in grupele principale. Semifinalele vor avea loc in 18 decembrie, iar finalele CM din China sunt programate in 20 decembrie.

Campioana mondiala en-titre este Rusia, care in finala editiei din 2007 (Franta) a invins Norvegia, cu 29-24, in timp ce medalia de bronz a revenit Germaniei, care a dispus de Romania in finala mica, la limita, scor 36-35.
Nationala Romaniei este singura din istoria handbalului feminin care a participat la toate editiile Campionatului Mondial, incepand cu 1957, avand un bilant de o medalie de aur (1962) si doua de argint (1973 si 2005).

Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat, luni, agentiei MEDIAFAX, ca victoria in fata Ungariei, scor 31-25, va conta foarte mult in grupelor principale, daca si echipa maghiara va reusi calificarea in faza urmatoare a Campionatului Mondial din China.

"A fost un meci angajant, cu fetele concentrate, chiar daca au fost si momente mai grele. Daca vor continua asa, dar cu o imbunatatire a formei, mai ales de joi incolo, va fi excelent. Ne-am calificat in grupele principale, dar cel mai important este ca si cu doua puncte, pentru ca va conta victoria de astazi, daca Ungaria merge mai departe. Remarc intreaga echipa, cu un plus pentru Paula Ungureanu si Narcisa Lecusanu", a spus Gatu.

Fostul antrenor al nationalei de handbal feminin a Romaniei, Gheorghe Tadici, a declarat, luni, pentru MEDIAFAX, ca o victorie in ultimul meci din grupa preliminara C, cu Norvegia, ar propulsa tricolorele in semifinalele Campionatului Mondial, in proportie de 90 la suta.

Fostul selectioner, care a dus Romania pana in finala CM din 2005, este de parere ca sansele echipei la repeterea performantei de acum patru ani sunt mari. "Este foarte bine ca s-a obtinut calificarea in grupele principale. Daca vom invinge si Norvegia, vom incheia pe primul loc, cu sanse de 90 la suta de calificare in semifinale. Mai este de munca si in meciurile din grupele principale, dar cred ca sansele sunt mari pentru fete sa ajunga intr-o finala. Sper sa fie finala mare", a afirmat Gheorghe Tadici la finalul partidei castigate luni de Romania, cu Ungaria, scor 31-25.

Antrenorul a precizat ca la meciul cu Ungaria "cheia" jocului a fost apararea" "Echipa si-a intrat in cadenta, are toate atuurile, continuitate si potential, pentru a obtine un rezultat foarte bun in continuare. Lecusanu a jucat foarte bine, dar nu doar ea. Cheia jocului a fost apararea, care a blocat bine pivotul si extrema stanga a Ungariei".

Gheorghe Tadici este de parere ca, daca va ajunge in finala mare, pentru Romania ar fi preferabil sa se dueleze cu Norvegia, nu cu detinatoarea trofeului, Rusia. "Cred ca Norvegia ar fi mai de preferat, asa cum arata lotul lor acum, decat Rusia, care chiar daca a facut schimbari in lot este mult mai imprevizibila. Totusi, Rusia nu a adus-o pe Polenova, deci e posibil sa nu mai aiba aceeasi forta ca la Cupa Mondiala", a spus fostul antrenor al reprezentativei, care a incheiat: "Dupa trei meciuri ale echipei Romaniei, mi-a placut prima repriza de astazi, mai ales dupa minutul 10, dar si faptul ca am revenit in finalul jocului. Inconstanta noastra ne poate costa, trebuie eliminata din evolutiile Romaniei".