Ne batem cu Tunisia pentru locul 19: Romania 33-38 Slovacia!

Handbal
Data publicarii: Sambata 22 Ianuarie 2011, 19:09
Data actualizarii: Sambata 22 Ianuarie 2011, 19:16

Nationala de handbal masculin a Romaniei a fost invinsa de Slovacia, scor 33-38 (19-22)

Romania nu a avut o prima repriza prea buna, fiind condusa in majoritatea timpului de slovaci. Tricolorii au avut o singura data avantajul, 6-5 (min. 8), egaland cu 3-4 minute inaintea pauzei (17-17 si 18-18), dar fara a reusi sa-si mentina ritmul, 19-22, dupa primele 30 de minute.

In repriza secunda, lucrurile au mers si mai prost pentru elevii lui Vasile Stinga. Si-au pierdut concentrarea, luand la tinta portarul advers, dar si ratand trei aruncari de la 7 metri. Cu patru minute inaintea finalului, tabela arata 31-37, iar zarurile erau deja aruncate.

Marcatori:

Romania: A. Stamate 9, Ghionea 8, Novanc 5, Fenici 5, Florea 2, Jurca 1, Sabou 1, Georgescu 1, Toma 1.

Slovacia: Kukucka 7 goluri, Stranovsky 7, Kopco 6, Tarhai 5, Antl 5, Urban 4, Petro 2, Tumidalsky 1, Niznan 1.

Tricolorii vor juca duminica (ora 17.30), pentru clasarea finala pe locurile 19-20, cu echipa Tunisiei, care a fost invinsa sambata, de Austria, cu 26-25.

Sambata se joaca si primele meciuri din grupele principale, dupa programul:
Grupa I: Spania-Norvegia, Germania-Islanda, Franta-Ungaria
Grupa II: Croatia-Argentina, Serbia-Suedia, Danemarca-Polonia.

Primele doua clasate din fiecare grupa vor juca, incrucisat, semifinalele, iar celelalte echipe meciuri de clasament final, pentru locurile 5-12. Finalele pentru medaliile de bronz si cele de aur vor avea loc in 30 ianuarie, ultima zi a CM din Suedia.

Sursa: Mediafax