VIDEO EXCLUSIV Măgura Cisnădie - Rapid 25-34. Campioana se impune după un joc autoritar: Sorina Tîrcă-Grozav a marcat șapte goluri

Măgura Cisnădie - Rapid Magura Cisnadie Rapid Handbal
Data publicarii: Miercuri 21 Septembrie 2022, 18:59
Data actualizarii: Miercuri 21 Septembrie 2022, 19:33

Rapid s-a impus în etapa a cincea a Ligii Florilor, scor 34-25, în deplasare, cu Măgura Cisnădie, într-un meci pe care formația lui Carlos Viver l-a controlat de la început până la final.

Măgura Cisnădie - Rapid 25-34 (11-16)

La Baia Mare, Minaur a câştigat cu scorul de 27-25 (17-13), în timp ce campioana Rapid Bucureşti s-a impus lejer în deplasare, la Măgura Cisnădie, cu scorul de 34-25 (16-11). Văduvită încă din prima repriză de două jucătoare de bază, Neagu eliminată cu cartonaş roşu direct şi Gjeorgjievska accidentată grav la umărul stâng, Măgura a fost victimă sigură în disputa cu campioana.

În urma rezultatelor, Minaur Baia Mare adună 9 puncte, în timp ce Rapid are 10, liderul clasamentului Ligii Naţionale fiind Gloria Buzău, cu 12, înaintea acestei etape. Joi va avea loc derby-ul dintre SCM Râmnicu Vâlcea şi vicecampioana CSM Bucureşti, iar ultimele dispute ale rundei a V-a sunt programate duminică, între CSM Galaţi - Gloria Bistriţa, HC Zalău - Gloria Buzău, SCM Craiova - Dacia Mioveni şi CSM Târgu Jiu - CSM Slatina.

Min.60 Cisnădie - Rapid 25-34 Final de meci! Campioane se impune la nouă goluri după un meci în care Sorina Tîrcă-Grozav a fost cea mai bună marcatoare a echipei oaspete, cu șapte reușite.

Min.55 Cisnădie - Rapid 23-31 Lorena Ostase, pivotul naționalei României, e de neoprit la linia de șase metri și mărește avansul campioanei Rapid.

Min.44 Cisnădie - Rapid 15-23 Oaspetele se distanțează la opt goluri după ce au gestionat cu luciditate fiecare atac.

Min.33 Cisnădie - Rapid 12-20 Formația lui Carlos Viver a marcat de trei ori în startul reprizei secunde și a închis poarta, distanțându-se la opt goluri. Imediat, Cisnădie a punctat prin Iskit.

A început repriza secundă!

PAUZĂ în Măgura Cisnădie - Rapid 11-16. Timea Tătar de la gazde, respectiv Espinola, de la Rapid, au fost cele mai bune marcatoare ale primei reprize, ambele cu câte patru goluri.

Min.30 Cisnădie- Rapid 11-16 Final al primei reprize. Sorina Tîrcă-Grozav marchează din nou.

Min.28 Cisnădie - Rapid 11-15 Timea Tătar reduce din diferență pentru gazde, dar la faza imediat următoarea Sorina Tîrcă-Grozav a mai schimbat încă o dată tabela de marcaj. Campioana României pare că va intra cu un avans consistent la pauză.

Min.16 Cisnădie - Rapid 7-10 Marilena Neagu e eliminată după ce mingea aruncată din lovitură de la 7 metri a lovit-o în față pe Diana Ciucă. Portarul Rapidului a fost făcut KO și a primit îngrijiri medicale.

Marilena Neagu a fost eliminată din joc pentru că a primit cartonaș albastru. Introdus în regulamentul internațional din 2016, cartonașul albastru are dublă semnificație: handbalistul / handbalista care îl primește e și eliminat din joc, și nici nu joacă runda următoare.

Min.13 Cisnădie - Rapid 5-8 Campioana României se distanțează din nou la trei goluri după o ce s-a apărat precis, iar gazdele n-au găsit breșe în defensiva lui Carlos Viver. Espinola, Lorena Ostase și Buceschi au avut aruncări imparabile.

Min.9 Cisnădie - Rapid 5-5 Început echilibrat de meci, cu gazdele revenind de la 2-5. Abed-Kader, Gariaeva și Timea Tătar au marcat la foc continuu pentru gazde.

• Meciul este transmis ÎN DIRECT pe PRO ARENA și VOYO.

Minutul 1: Fluier de start!

Rapid vine după egalul dramatic cu Metz din Liga Campionilor, scor 32-32, în timp ce Măgura Cisnădie vine după un eșec, scor 26-23, la Buzău.