Dinamo castiga derbyul etern cu Steaua! Steaua 32 - 33 Dinamo

Data publicarii: Sambata 27 Septembrie 2008, 21:13
Data actualizarii: Sambata 27 Septembrie 2008, 21:20
Echipa de handbal masculin, Steaua, a fost invinsa, sambata, pe teren propriu de Dinamo, cu scorul de 33-32 (16-16), in derbiul etapei a V-a a Ligii Nationale.

Prima repriza a fost echilibrata, dinamovistii netinand cont de faptul ca jucau in deplasare. Dimpotriva, au dominat minute bune apararea stelista, care a parut impietrita la cateva faze. "Ros-albastrii" au ripostat la randul lor, Sania, Georgescu si Rudici fiind imposibil de oprit in atac. Niciuna din cele doua formatii nu a reusit insa detasarea in primele 30 de minute, in care scorul a oscilat in permanenta, dar la pauza s-a iesit in echilibru, 16-16. Portarul stelistilor, Ciobanu, a sutat in bara portii adverse din propriul semicerc, in ultima secunda.

Primele zece minute ale rundei a doua au fost echilibrate, in continuare, dar o cadere in faza ofensiva a Stelei, coroborata cu laxitatea propriei aparari, au favorizat Dinamo sa se detaseze, pentru prima data (23-20, min. 41 si 26-21, min. 45). Georgianul Rusia a fost principala "gura de tun" a oaspetilor la linia de 9 metri, handbalistul profitand de forma slaba a portarului stelist Ivezici, care a suferit si o entorsa (min. 49).

In ultimele zece minute ale partidei a devenit din ce in ce mai clar ca stelistii nu au forta de a intoarce rezultatul. Dinamo si-a pastrat calmul la fiecare atac si a lungit fazele pentru ca trecerea timpului le era net favorabila (30-24, min. 52). Stelistii au incercat o revenire in forta (33-31, min 59), dar pana la urma au parasit terenul cu fruntea plecata, tabela aratand avantaj pentru Dinamo, 33-32.

De pe banca tehnica a absentat Cornel Otelea, din cauza unor probleme de sanatate, echipa fiind condusa de Dumitru Berbece si Nicolae Munteanu.

La meci a asistat si antrenorul echipei de fotbal Steaua, Marius Lacatus, care a aplaudat fiecare reusita a handbalistilor “ros-albastri”, dar care s-a aratat dezamagit la final.
Marcatorii meciului au fost:

Steaua - Rudici 6, Sania 6, Georgescu 5, Mazilu 5, Cian 2, Novanc 2, Tudor 2, Stavrositu 2, Buricea 1, Savenco 1.

Dinamo - Rusia 7 (cartonas rousu direct, min. 60), Manea 5, Dimache 5, Voica 5, Bota 4, Pavlovski 3, Purcarea 2, Cojocea 2.

Rezultatele etapei a V-a a Ligii Nationale: CSM Medgidia-UCM Resita 26-31, „U” Transilvania Cluj-Minaur Baia Mare 33-30, Poli Timisoara-Stiinta Bacau 24-30, Pandurii Tg. Jiu-Bucovina Suceava 24-24. Tot sambata sunt programate meciurile HC Odorhei-CSM Oradea si HCM Constanta-CS HV Pitesti.