Dinamo castigat derby-ul si la handbal! "Dulaii" au invins Steaua cu 23-22 in Liga Zimbrilor

Handbal
Data publicarii: Joi 05 Martie 2020, 20:53
Data actualizarii: Joi 05 Martie 2020, 20:55

Dinamovistii urca pe prima pozitie.

Dinamo a castigat derby-ul Romaniei la handbal cu CSA Steaua, scor 23-22 (11-10), in etapa 21 a Ligii Zimbrilor. In tur, "militarii" s-au impus cu 27-26 pe teren propriu.

Meciul a mers cap la cap in prima repriza, insa Dinamo a reusit sa se desprinda la 4 goluri in minutul 54 (scor 21-17). Finalul a fost unul disputat, marcat de multe eliminari de 2 minute, "dulaii" reusind s ase impuna la limita.

Pentru Dinamo au marcat Ante Kuduz 7 goluri, Nicusor Negru 5, Amine Bannour 4, Muhamed Zulfic 3, Kamel Alouini 1, Razvan Gavriloaia 1, Jakov Vrankovic 1, Mamdouh Shebib 1.

Golurile Stelei au fost reusite de Gabriel Florea 5, Javier Humet 4, Martin Johannson 4, Andrei Mihalcea 2, Krsto Milosevic 2, Joaoa Pedro Francisco Da Silva 2, Guilherme Valadao Gama 2, Sabin Constantina 1.

Dinamo Bucuresti a revenit pe primul loc al clasamentului, cu 49 puncte (19 jocuri), urmata de AHC Potaissa Turda, 47 p (20 j), CS Minaur Baia Mare, 40 p (21 j), AHC Dobrogea Sud, 39 p (21 j), CSM Bucuresti, 39 p (21 j), CSA Steaua Bucuresti, 35 p (21 j).