CSM București, victorie importantă în grupele Champions League. Pe ce loc se află tigroaicele

CSM Bucuresti Handbal feminin Liga Campionilor Handbal CSM București/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 19:11
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 19:20

CSM Bucureşti a învins în deplasare cu scorul de 29-24, pe Buducnost Bemax Podgorica, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Din articol

"Tigroaicele" au reuşit doar a treia lor victorie în acest sezon european, însă una fără probleme, după ce la pauză au avut cinci goluri avans. Buducnost s-a apropiat la două lungimi (21-23) în minutul 49, dar campioana României a mărit imediat diferența, câştigând cu 29-24.

Cristina Neagu, Monika Kobylinska şi Vilde Mortensen Ingstad au înscris câte 6 goluri pentru CSM București. Portarul Marie Skurtveit Davidsen a avut 8 intervenţii (36,36%), iar Laura Glauser 3 (27,27%).

DVSC Schaeffler a învins-o pe Brest Bretagne Handball cu 31-24, iar Odense Handbold a trecut de SG BBM Bietigheim cu 42-29, în timp ce Gyori Audi ETO KC a întrecut-o în deplasare pe IK Savehof cu 29-26.

CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 11 noiembrie, acasă, cu echipa maghiară DVSC Schaeffler.