Le-am UMILIT! Romania 40-19 China la CM! Vezi aici filmul meciului!

China Romania Handbal
Data publicarii: Sambata 12 Decembrie 2009, 11:13
Data actualizarii: Sambata 12 Decembrie 2009, 13:06

Romania a facut spectacol cu China  pe care a umilit-o acasa cu 40-19, scor 21-12 la pauza! Felicita-le aici pe fete!

Romania a castigat usor meciul cu China, primul meci din grupa principala de la CM. Pentru a ne califica in semifinale trebuie sa batem duminica Spania si marti Coreea de Sud!

Tricolorele au intrat greu in meci, ratand si doua aruncari de la 7 metri, iar gazdele au profitat la maximum (2-4, min. 7). In minutul 10, Romania a preluat conducerea pentru prima data, dupa un contraatac al Cristinei Varzaru, 6-5, iar cinci minute mai tarziu, avantajul crescuse, 10-6, tot dupa actiuni personale ale extremei dreapta.

Din acel moment, jucatoarele antrenate de Radu Voina nu au mai cedat suprematia pe tabela (25-13, min. 37), obtinand o victorie facila, prima din grupa principala a II-a, care a marit "zestrea" de puncte a echipei Romaniei, la 4.

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Varzaru 6 goluri, Puscasu 6, Maier 5, Vadineanu 5, Nechita 4, Neagu 4, Moldovan 3, Stanca 3, Lecusanu 2, Manea 2, in timp ce pentru China s-a remarcat Lan Xiaoling, cu 5 goluri.
In primul meci al zilei, Germania-Rusia, scor 22-34, in grupa I.

Celelalte meciuri programate sambata sunt urmatoarele: Franta-Angola, Danemarca-Austria (grupa I), respectiv Ungaria-Spania si Norvegia-Coreea de Sud (grupa a II-a).

Partidele din etapele a II-a si a III-a din grupele principale se vor juca in duminica si marti, adversarele Romaniei fiind Spania, respectiv Coreea de Sud.

In semifinale se vor califica echipele clasate pe primele doua locuri in grupele principale. Semifinalele vor avea loc in 18 decembrie, iar finalele CM din China sunt programate in 20 decembrie.

Vezi aici filmul meciului!

Min 60: Iulia Puscasu da ultimul gol al meciului, 40-19.
Min 59 Ada Nechita inscrie 39-19.
Min 58: Ada Moldovan gol pentru 38-19.
Min 57: Ada Moldovan inscrie, 37-19.
Min 56: Clara Vadineanu, gol de la 7 metri, 36-17.
Min 53: Puscasu inscrie spectaculos 35-17
Min 51: Puscasu marcheaza al patrulea gol: 34-16
Min 50: Ada Nechita inscrie din pasa lui Puscasu, 33-16.
Min 48: Puscasu da proportii noi scorului: 32-16
Min 47: Puscasu inscrie pe contraatac!
Min 45: Clara Vadineanu, gol din 9 metri pentru 30-16.
Min 43: Ada Moldovan inscrie primul ei gol din acest meci!
Min 43: Ada Nechita pentru 28-15.
Min 40: Vadineanu trimite in vinclu de la 7m
Min 39: Ada Nechita inscrie pentru 26-13
Min 38 Vădineanu inscrie de la 7m
Min 36: Oana Manea inscrie din pasa lui Ungureanu, 24-13.
Min 35: Oana Manea inscrie dupa un atac rapid al Romaniei!
Min 32: Narcisa Lecusanu inscrie un gol spectaculos, 22-12.

- sfarsitul primei reprize-
Min 30: Iulia Puscasu da ultimul gol al primei reprize, 21-12.
Min 29: Galca reface din nou diferenta de 8 goluri!
Min 29: Lecusanu inscrie! Romania - China 19-11
Min 27: Neagu ne desprinde la 8 goluri diferenta!
Min 26: Maier reuseste golul dupa ce ratase la o faza anterioara!
Min 25: Neagu inscrie dupa ce China a recuperat 2 goluri!
Min 21: Vadineanu inscrie de la prima actiune!
Min 20: Ramona Maier inscrie si ne desprindem la 7 goluri diferenta!
Min 19: Galca inscrie din pasa lui Tivadar!
Min 18: Galca recupereaza din nou si inscrie pe contraatac!
Min 17: Neagu inscrie superb!
Min 16: Varzaru, gol de 10-6!
Min 15: Varzaru marcheaza al cincilea gol dupa o recuperare a lui Galca!
Min 14: Varzaru, gol din 7m!
Min 10: Varzaru marcheaza pe contraatac!
Min 9: Gol Varzaru si preluam conducerea pentru prima oara!
Min 8 Ramona Maier inscrie pe contraatac, 3-4.
Min 6: Maier marcheaza pentru Romania!
Min 4: Amariei trimite in bara o aruncare de la 7m!
Min 3: Neagu inscrie primul gol pentru nationala cu China!
Min 2: Lecusanu rateaza o aruncare de la 7m
Min 2: Cristina Neagu are o actiune de atac, dar portarul advers intervine
Min 1: Incepe meciul

Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat, ca rezultatul meciului cu China este linistitor, dar ca Romania are nevoie de victorii in urmatoarele doua partide din grupa a II-a principala pentru a se califica in semifinalele Campionatului Mondial din China.

"Mi-a placut in meciul cu China ca, indiferent de schimbarile facute, jocul nu a avut de suferit, fetele si-au facut treaba. Rezultatul este linistitor, dupa victoria la 21 de goluri. Urmeaza inca doi pasi importanti, dupa victoria cu China, adica meciurile cu Spania si Coreea de Sud, in care avem nevoie de victorie pentru a ne califica in semifinale. Pentru echipa Romaniei, din punctul meu de vedere, ar fi ideal ca outsiderele sa castige, adica Ungaria sa bata Spania, desi poate e un pic hazardat ce-mi doresc. O surpriza de acest fel ne-ar ajuta mult",