Calificare spectaculoasa pentru nationala Romaniei de handbal feminin la Euro 2016: ROMANIA 34-24 LITUANIA

Romania Handbal Handbal
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2016, 20:59
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2016, 21:05

Nationala feminina de handbal a Romaniei si-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2016 dupa ce a invins Lituania cu scorul de 34-24 (20-11), la Kaunas, in penultima etapa a grupei preliminare 1.

Tricolorele, fara vedetele Cristina Neagu si Oana Manea, s-au impus clar, la o diferenta de zece goluri, asigurata inca din prima repriza (20-11 la pauza).

Dupa 1-1 (min. 2), Romania a luat jocul pe cont propriu si s-a desprins la 4-1 (min. 6), ecartul a crescut la 10-2 (13), 12-3 (15) si apoi la 15-4 (21). A urmat un reviriment al echipei baltice, concretizat prin trei goluri consecutive: 15-7 (23). Diferenta de zece goluri a fost refacuta in min. 29, 20-10, dar la pauza scorul a fost 20-11.

In min. 35, avantajul Romaniei era din nou de 11 goluri, 23-12, dar Lituania a reusit sa se apropie la 7 goluri, 28-21 (51), dar tricolorele au ridicat tempoul pe final si s-au impus cu 34-24.

In celalalt meci al grupei, Norvegia a dispus de Belarus in deplasare cu 32-22, obtinand de asemenea calificarea la turneul final din decembrie, gazduit de Suedia.

La Kaunas au evoluat echipele:
Lituania: Gabriele Janusauskaite, Benita Sliupaite - Rita Repeckaite (3 goluri), Roberta Ivanauskaite, Aukse Rukaite-Sviderskiene, Brigita Ivanauskaite (7), Dovile Ilciukaite (3), Diana Satkauskaite (5), Evelina Stukaite, Audinga Kniubaite (1), Daiva Drevinskiene, Emile Aglinskaite, Inesa Verbovik (4), Vilte Lubyte, Simona Kazlauskaite (1), Amanda Vareikiene. Selectioner: Antanas Skarbalius.
Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu - Aneta Udristioiu (3), Gabriella Szucs (1), Aurelia Bradeanu, Gabriela Perianu (3), Valentina Ardean Elisei (4), Bianca Tiron (3), Carmen Cartas (1), Madalina Zamfirescu, Ana-Maria Tanasie (4), Melinda Geiger, Eliza Buceschi (4), Florina Chintoan (6), Patricia Vizitiu (2), Laura Chiper (1). Selectioner: Tomas Ryde.

Au arbitrat bulgaroaicele Silvia Markovska si Jonko Vutov, delegat EHF fiind ucraineanul Vasili Feghir.

In clasament, pe primul loc se afla Norvegia, cu 8 puncte, urmata de Romania, 8 puncte, Belarus, 4 puncte, Lituania, 0 puncte. Primele doua clasate se califica la turneul final.

Ultimele meciuri se vor juca pe 4 iunie: Romania - Belarus (la Piatra Neamt) si Norvegia - Lituania