CALIFICARE! CSM Bucuresti ajunge in sferturile Ligii Campionilor, dupa 28-23 Midtjylland

CSM Bucuresti Handbal
Data publicarii: Duminica 21 Februarie 2016, 17:44
Data actualizarii: Duminica 21 Februarie 2016, 18:54

Sarbatoare la CSM! Dupa Baia Mare, si CSM Bucuresti a prins sferturile Ligii.

CSM Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin. In meciul decisiv, fetele de la CSM au invins-o pe FC Midtjylland, cu scorul de 28-23 (12-12), in penultima etapa din Grupa a doua principala.

CSMB a reusit sa castige un meci foarte important si sa isi asigure prezenta in sferturile competitiei, unde va juca probabil impotriva formatiei ruse Rostov pe Don. CSMB este a doua reprezentanta a Romaniei din sferturile EHF Champions League dupa ce vineri HCM Baia Mare s-a calificat in urma victoriei cu Thuringer HC, cu 38-27.

Campioana Romaniei a dominat meciul de la Ikast, dupa ce a facut un pas gresit saptamana aceasta, acasa, cu Vardar Skopje.

Midtjylland a condus cu 2-0 (min. 2), iar CSMB a condus prima oara in min. 8, cu 4-3. Echipa antrenata de danezul Kim Rasmussen s-a desprins apoi la doua goluri, 6-4 (11), 8-6 (18), dar danezele au intors scorul, 10-9 (25), pentru ca la pauza sa se consemneze egalitatea, 12-12.

CSM a avut un debut excelent de repriza secunda, cu cinci goluri consecutive, astfel ca scorul a devenit 17-12 (40). Diferenta de pe tabela a crescut la sase goluri, 22-16 (51), Midtjylland s-a apropiat la trei goluri, 20-23 (56), dar campioana Romaniei nu a avut emotii, invingand cu 28-23.

Pentru CSM au marcat Isabelle Gullden 8 goluri, Ana Paula Rodrigues Belo 6, Carmen Martin 5, Bianca Bazaliu 5, Fernanda Franca Da Silva 2, Aurelia Bradeanu 1, Maria Fisker 1.

Golurile echipei Midtjylland au fost inscrise de Stine Jorgensen 7, Johanna Ahlm 3, Trine Ostergaard Jensen 3, Sabina Rosengren Jacobsen 2, Susan Torp Thorsgaard 2, Fie Woller 2, Pauline Boegelund 1, Veronica Kristiansen 1, Sabine Pedersen 1, Mie Augustesen 1.

Au arbitrat polonezele Joanna Brehmer si Agnieszka Skowronek, iar delegat EHF a fost norvegianul Bjorn Hogsnes.

In clasament, pe primul loc se afla Buducnost Podgorica, cu 13 puncte, urmata de Gyori Audi ETO KC, 13 p, Vardar Skopje, 10 p, CSM Bucuresti, 9 p, FC Midtjylland, 5 p, IK Savehof, 2 p. Duminica va avea loc si meciul Vardar - Buducnost.

In ultima etapa, CSM Bucuresti va juca acasa cu Gyori Audi ETO KC, pe 28 februarie.