Baia Mare, capitala handbalului romanesc. HCM si Minaur au luat Supercupa la feminin si masculin. HCM si-a luat revansa in fata "galacticelor" de la CSM

Data publicarii: Miercuri 19 August 2015, 22:25
Data actualizarii: Miercuri 19 August 2015, 23:56

HCM Baia Mare si Minaur Baia Mare au castigat cele doua trofee ale Supercupei Romaniei, la handbal feminin si masculin.

HCM Baia Mare a castigat Supercupa Romaniei la handbal feminin, dupa ce a invins, la Sala Polivalenta din capitala, campioana Romaniei, CSM Bucuresti.

Baimarencele s-au impus cu scorul de 31 la 25, dupa ce a condus la pauza cu 15 la 12.

Tot miercuri, Minaur Baia Mare a castigat Supercupa Romaniei la handbal masculin, trecand cu scorul de 32 la 30 de Energia Targu Jiu.

Partida de la masculin a avut nevoie de doua reprize de prelungiri, 2x10 minute, pentru a-si desemna castigatoarea. La sfarsitul timpului regulamentar, scorul fusese egal, 25-25.

Minaur - Energia 32-30 (25-25, 27-27)

Minaur
Intervenii - Tatai 12
Goluri - Ivancsik 9, Ramba 5, Sdoveac 5, Bera 5, Aflitulin 3, Cristescu 2, Ghita 1, Vilovski 1, Ostroushko 1, Popescu, Busecan, Mihai, Sabou
Antrenor: LarsWalther

Energia Tg. Jiu
Tenghea 14, Selaru 2
Goluri - Acatrinei 13, Dediu 6, Chirut 3, Mledenciu 3, Păunica 1, Giotoiu 1, Iancu 1, Nistor 1, Tutu 1, Bejinariu, Tarzioru, Soldanescu, Enache, B. Manescu
Antrenor: Liviu Andrie

CSM Bucuresti - HCM Baia Mare 25-31 (12-15)

CSM Bucuresti
Interventii - Pessoa 6, Iordache 1
Goluri - Gullden 2, Curea, Rodrigues 4, Da Silva 1, Varzaru 1, Brădeanu 4, Bazaliu 1, Jorgensen 2, Martin 2, Manea 4, Fisker 2, Cavaleiro 2, Nan

HCM Baia Mare
Interventii - Munteanu 15
Goluri - Oltean 1, Geiger 2, Do Nasacimento 7, Szucs, Abbingh 5, Ardean 1, Jezic 4, Perianu 2, Tatar 1, Tănăsie 1, Preda, Nechita 5, Vizitiu, Marin 2