Data publicarii: Joi 26 Noiembrie 2009, 00:20
Data actualizarii: Joi 26 Noiembrie 2009, 08:24
Porto 0-1 Chelsea
Manchester 0-1 Besiktas
Bordeaux 2-0 Juventus

CLICK AICI PENTRU TOATE REZUMATELE DE MIERCURI DIN LIGA

Bayern si Juve se bat intr-un meci nebun etapa viitoare pentru calificarea in optimile Ligii. Cea care pierde, prinde Europa League.

Real Madrid si Milan au probleme inainte de ultima etapa, ambele tremura pentru locul din optimile Ligii, iar Sapunaru a fost facut KO miercuri seara in Liga de Anelka. Chelsea a reusit sa bata la Porto cu 1-0.

GRUPA : 1. Bordeaux - 13 p, 2. Juventus - 8 p, 3. Bayern - 7 p, 4. Maccabi Haifa - 0 p

BORDEAUX MERGE IN OPTIMI: Bordeaux 2-0 Juventus
1-0, min 53: Fernando
2-0, min 90: Chamakh

Juventus a fost facut KO in Franta, unde Bordeaux a castigat cu 2-0 fara Gourcuff in teren.

Fernando a deschis scorul pentru francezi in minutul 53, pentru ca Chamakh sa duca avantajul la 2-0 in minutul 90.

Bordeaux e deja calificata in optimile Ligii, acumuland 13 puncte. Juventus are 8 puncte stranse.

Echipele de start:

Bordeaux:
Carrasso, Ciani, DIarra, Fernando, Gouffran, Wendel, Plasil, Chalme, Planus, Tremoulinas, Chamakh.

Juventus: Buffon, Martin Caceres, Chiellini, Felipe Melo, Grossi, Del Piero, Amauri, Camoranesi, Sissoko, Diego, Legrottaglie.

- Bordeaux venea dupa 0-1 cu Valenciennes.
- A fost prima infrangere acasa pentru Bordeaux dupa 13 meciuri.
- Juventus venea dupa 1-0 cu Udinese. Grosso a marcat unicul gol al meciului.
- De la Bordeaux au lipsit Jussie, Gourcuff, accidentati.
- De la Juventus au lipsit Iaquinta si Trezeguet, accidentati.

BAYERN PICA IN EUROPA LEAGUE? Bayern 1-0 Maccabi Haifa
1-0, min 62: Olic

Bayern a castigat greu in fata lui Maccabi Haifa si, desi a luat 3 puncte, tot tremura in lupta pentru optimile Ligii.

Nemtii au marcat unicul gol al meciului in minutul 62, prin Olic si se bat cu Juve pentru calificarea in optimi.

Bayern are in acest moment 7 puncte in Grupe.

Bayern: Butt, Van Buyten, Demichelis, Olic, Van Bommel, Lahm, Pranjic, Muller, Badstuber, Schweinsteiger, Gomez.

Maccabi Haifa: Davidovitch, Maymon, Culma, Dvalishvili, Ghadir, Masilela, Osman, Katan, Keinan, Kayal, Meshumar

- Bayern venea dupa 1-1 cu Leverkusen, marcator Gomez.
- Maccabi Haifa a invins cu 4-1 in ultima etapa pe Ahi Nazareth.
- De la Bayern au lipsit Ribery si Luca Toni.
- De la Haifa au lipsit Golasa, Edri, Culma, Boccoli si Teixeira.

GRUPA : 1. Manchester - 10 p, 2. Wolfsburg - 7 p, 3. TSKA - 7 p, 4. Besiktas - 4 p

TSKA, APROAPE DE OPTIMI: TSKA Moscova 2-1 Wolfsburg
0-1, min 19: Dzeko
1-1, min 58: Necid
2-1, min 66: Krasic

Wolfsburg a fost la un pas de calificarea in optimile Ligii, insa a ratat-o incredibil si mai asteapta acum o etapa. Nemtii au deschis scorul la Moscova in minutul 19 prin Dzeko.

Rusii s-au trezit dupa pauza si au marcat de doua ori in 8 minute, 58 si 66, ca sa castige cu 2-1 si sa o egaleze pe Wolfsburg la puncte in Grupa.

TSKA: Akinfeev, Ignashevich, A. Berezutski, Dzagoev, Mamaev, Krasic, Aldonin, V. Berezutski, Rahimic, Schennikov, Necid.

WOLFSBURG: Benaglio, Schafer, Ricardo Costa, Josue, Dzeko, Misimovic, Martins, Hasebe, Madlung, Riether, Gentner.

- TSKA venea dupa 3-2 cu Spartak Moscova, Dzagoev si Necid fiind marcatori.
- Necid are 7 goluri marcate in 13 meciuri pentru TSKA.
- Wolfsburg venea dupa 2-3 cu Nurnberg.
- De la CSKA au lipsit Mark Gonzalez si Daniel Carvalho, accidentati, iar Semberas este suspendat.
- De la Wolfsburg a absentat Santana, accidentat.

TURCII BAT PE OLD TRAFFORD DUPA 13 ANI: Manchester 0-1 Besiktas
0-1, min 19: Tello

In urma cu 13 ani, turcii de la Fener reuseau sa invinga pe Old Trafford cu 1-0, intr-o victorie istorica. Astazi, cei de la Besiktas au invins o echipa a 2-a a lui Manchester cu 1-0, insa nu mai spera la ceva bun din grupa.

Unicul gol al meciului Manchester - Besiktas a fost reusit de Tello, in minutul 19.

Manchester e lider cu 10 puncte si nu-si mai face prea mari probleme.

Manchester: Foster, Neville, Brown, Anderson, Park, Vidic, Welbeck, Rafael, Obertan, Macheda, Gibson

Besiktas: Rustu, Ismail Koybasi, Ibrahim Kas, Fink, Bobo, Tello, Ekrem Dag, Ibrahim Uzulmez, Ferrari, Ernst, Ibrahim Toraman.

- Manchester venea dupa 3-0 cu Everton, marcatori Fletcher, Carrick si Valencia.
- Besiktas venea dupa 3-0 cu Fener, Fink, Bobo si Inceman marcatori.
- De la Manchester au lipsit Hargreaves, Ferdinand, Evans, O'Shea si Fabio.
- De la Besiktas au lipsit Holosko, Simsek, Arikan si Nobre.

GRUPA C: 1. Real Madrid 10 p, 2. AC Milan 8 p, 3. Marseille 7 p, 4. FC Zurich 3 p.

REAL, LIDER IN GRUPA DE FOC: Real Madrid 1-0 Zurich
1-0, min 21: Higuain

Real Madrid nu are viata usoara intr-o grupa in care parea sa domine cu Milan, cel putin pe hartie.

Galacticii au invins-o la limita pe Zurich, desi au avut in teren nume grele, precum Raul, Kaka, Diarra sau Xabi Alonso. Cristiano Ronaldo a intrat pe teren in timpul meciului

Unicul gol al meciului a fost dat de Higuain, in minutul 21, iar Real are 10 puncte stranse, urmata de Milan cu 8.

Real Madrid: Casillas, Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Raul, Kaka, Diarra, Marcelo, Albiol, Higuain, Xabi Alonso

Zurich: Leoni, Margairaz, Aegerter, Alphonse, Stahel, Djuric, Koch, Rochat, Gajic, Barmettler, Tihinen

- Real venea dupa 1-0 cu Santander, marcator Higuain.
- Zurich venea dupa 2-4 cu Basel, marcatori Djuric si Alphonse.
- De la Real Madrid a lipsit Guti.
- De la Zurich au lipsit Vonlanthen, Yassine Chikhaoui, Eric Hassli.

MILAN TREMURA IN GRUPA: AC Milan 1-1 Marseille
1-0, min 10: Borriello
1-1, min 16: Gonzalez

Meci nebun pe San Siro, unde Milan si Marseille au ratat, pe rand, ocazii uriase de a castiga. Milan a deschis scorul in fata francezilor, in minutul 10, prin Borriello, insa sarbatoarea a durat doar 6 minute.

Gonzalez de la Marseille a marcat golul egalizator, iar meciul s-a incheiat 1-1.

Milan joaca in ultima etapa cu Zurich, are 8 puncte si nu are voie sa faca pasi gresiti, in timp ce Marseille spera la optimile Ligii, cu 7 puncte stranse pana acum.

Milan: Dida, Pato, Seedorf, Nesta, Zambrotta, Pirlo, Borriello, Ambrosini, Thiago Silva, Oddo, Ronaldinho.

Marseille: Mandanda, Taiwo, Cisse, Cheyrou, Lucho, Brandao, Niang, Abriel, Heinze, Diawara, Bonnart

- Milan venea dupa 4-3 cu Cagliari, marcatori Seedorf, Borriello, Pato si Ronaldinho.
- Marseille venea dupa 1-0 cu PSG, marcator Heinze.
- De la Milan au lipsit Onyewu, Jankulovski si Di Gennaro.
- De la Marseille a lipsit Rodriguez.

GRUPA D: 1. Chelsea 13 p, 2. FC Porto 9 p, 3. Atletico Madrid 3 p, 4. APOEL 2 p

ANELKO: FC Porto 0-1 Chelsea
0-1, min 69: Anelka

Sapunaru si fostul CFR-ist, Alvaro Pereira, au fost titulari in fata lui Chelsea, echipa calificata deja din Grupele Ligii.

Unicul gol al meciului a fost reusit de Anelka in minutul 69, insa portughezii nu-si fac griji. Si ei merg mai departe din Grupa.

Porto: Beto, Bruno Alves, Raul Meireles, Belluschi, Falcao, Rodriguez, Rolando, Alvaro Pereira, Varela, Sapunaru, Fernando

Chelsea: Cech, Ivanovic, Carvalho, Drogba, Obi Mikel, Ballack, Malouda, Zhirkov, Deco, Terry, Anelka

- Chelsea venea dupa 4-0 cu Wolves in Premier League. Malouda, Essien si Joe Cole au marcat in ultima etapa.
- De la Porto au lipsit Helton si Fucile.
- De la Chelsea au lipsit Bosingwa si Lampard.

ATLETICO TREMURA PENTRU EUROPA LEAGUE: APOEL 1-1 Atletico Madrid
1-0, min 5: Mirosavljevic
1-1, min 62: Simao

Atletico Madrid tremura si pentru un loc de Europa League, a facut doar 1-1 la APOEL si mai are de jucat un meci decisiv in Grupa.

Spaniolii s-au vazut condusi inca din minutul 5, cand Mirosavljevic a deschis scorul pentru APOEL. Simao a reusit egalarea pentru Atletico, in minutul 62 al meciului.

APOEL: Chiotis, Paulo Jorge, Poursaitides, Kosowski, Elia, Helio Pinto, Kontis, Nuno Morais, Alexandrou, MIrosavljevic, Michail.

Atletico: Sergio Asenjo, Camacho, Forlan, Jurado, Aguero, Juanito, Ujfalusi, Alvaro Dominguez, Simao, Perea, Cleber Santana.

- APOEL venea dupa 2-0 cu Anorthosis, goluri Mirosavljevic si Alexandrou.
- Atletico Madrid venea dupa 1-2 cu Deportivo la Coruna. Aguero a marcat unicul gol pentru Atletico.