Faza INCREDIBILA in Liga: a luat rosu direct pentru ca l-a apucat pe nas pe adversar! Liverpool RECLAMA un moment uluitor! VIDEO

Grupe
Data publicarii: Miercuri 10 Decembrie 2014, 10:24
Data actualizarii: Miercuri 10 Decembrie 2014, 10:39

Liverpool a remizat acasa, 1-1 cu Basel, si a ratat calificarea in primavara Champions League.

Cormoranii au jucat slab in prima repriza in fata elvetienilor, reusind doar o actiune periculoasa, putin dupa minutul 40. Aveau nevoie de o victorie cu Basel pentru a se califica in optimile Ligii.

Basel a deschis scorul in minutul 25 prin Fabian Frei, iar englezii au inceput abia repriza secunda in mare forma. Au fortat egalarea si au fost surprinsi pe contraatac in mai multe randuri.

In minutul 61, insa, o faza a socat asistenta: Lazar Markovic avea mingea, avansa spre poarta celor de la Basel, iar un adversar il talona. Cand acesta s-a apropiat, Markovic avea mana intinsa si l-a lovit peste nas pe rivalul sau, usor, insa arbitrul Kuipers a fluierat.

S-a dat fault si cartonas rosu direct pentru atacantul de la Liverpool, o faza pentru care cu greu se putea da asa ceva. Pana la urma, Gerrard a egalat, insa destul de tarziu, dupa o lovitura libera executata perfect, in minutul 81.

S-a terminat 1-1, pana la urma: Basel merge in optimile Ligii, alaturi de Real Madrid, iar Liverpool rateaza calificarea si termina pe trei, urmand sa joace in Europa League.

Chiar daca au reclamat faza la final, suporterii si oficialii lui Liverpool au 'uitat' sa remarce si faptul ca echipa lor a jucat mult mai bine in 10 oameni, decat a jucat cu toti 11 pe teren.