Apusul unei ere! Trei MONSTRI SACRI din K-1 isi dau ultima suflare in Glory! Pe cine putem vedea pentru ULTIMA data in gala de sambata

GLORY
Data publicarii: Miercuri 18 Decembrie 2013, 14:45
Data actualizarii: Miercuri 18 Decembrie 2013, 14:45

► Vineri 21:00, in direct SPORT.RO: "Pe urmele lui Klitschko"! Ciocan vs Johnson in main event, LIVE PRO TV 22:45!

Trei dintre cei mai mari luptatori din toate timpurile se pot bate pentru ultima data in fata fanilor, in gala de sambata!

Peter Aerts, Jerome Le Banner si Remy Bonjasky sunt adevarate legende in ring, strangand peste 300 de meciuri impreuna, la profesionisti!

Aerts si Le Banner sunt printre primii campioni din K-1, in timp de Remy detine un numar de 3 titluri de campion, fiind intrecut in istorie doar de Semmy Schilt.

Peter Aerts "Taietorul de Lemne"

Este considerat unul dintre cei mai mari luptatori din toate timpurile, alaturi de Ernesto Hoost, Andy Hug sau Semmy Schilt. Aerts si-a lua porecla in tinerete, cand loviturile sale de picior semanau cu loviturile de topor ale unui taietor de lemne. De altfel, principala arma a lui Aerts au fost loviturile joase de picior, facand multe victime in ring cu astfel de executii.

Recordul lui Aerts la profesionist, la varsta de 43 de ani, atat cat are acum, este de 137 de de meciuri, 105 victorii, dintre care 79 prin KO!!!

Aerts este campion K-1 in 1994, 1995 si 1998, fiind finalist de alte 3 ori, in 2006, 2007 si 2010! Olandezul a invins toate numele mari din istoria K-1, ultimul  meci fiind in fata revelatiei Jamas Ben Saddik, pe care l-a facut KO in repriza a doua dupa un meci fantastic.

Peter Aerts se bate cu Rico Verhoeven la gala de sambata, in main eventul galei.

Jerome Le Banner "Geronimo"

Francezul este de departe cel mai pitoresc personaj din istoria K-1-ului. Finalist in K-1 in 1998 si 2002, Le Banner si-a construit o armata de fani cu stilul sau agresiv, prin care si-a facut KO nu mai putin de 62 de adversari, in cele 101 meciuri disputate la profesionisti!

Mai mult, razboaiele natale cu Cyril Abidi, castigate de fiecare data, l-au incoronat drept regele kickboxingului din Franta.

Nici meciurile sale nu sunt de uitat. In 2000, Le Banner l-a facut KO pe unul dintre cei mai duri luptatori din toate timpurile, Francisco Filho, cu o stanga devastatoare, in prima repriza. Lovitura a fost numita "KO-ul Mileniului", iar bratul stang al francezului a fost numit "Stanga de aur" dupa acel meci.

Jerome Le Banner se bate cu Serghey Kharitonov la gala de sambata.

Remy Bonjasky "Gentleman-ul Zburator"

La doar 6 meciuri de a atinge 100 de meciuri la profesionisti, Remy Bonjasky este probabil cel mai talentat sportiv din istoria K-1. Acesta a iesit de 3 ori campion, in epoca de aur a galelor, ajungand celebru dupa loviturile inainte de picior si cele de genunchi din saritura.

Bonjasky s-a lasat in 2009, dupa o serie fantastica de 9 victorii la rand, fiind invins de Schilt in semifinala K-1. Olandezul a acuzat o afectiune a retinei la unul dintre ochi si a decis sa faca o pauza competitionala de 3 ani, revenind in ring abia in 2012.

Remy a castigat primele 2 meciuri dar apoi a furnizat o surpriza imensa, fiind invins de necunoscutul Jamas Ben Saddik, pentru ca anul acesta sa fie facut KO de Tyrone Spong!

Bonjasky se bate cu Anderson Silva la gala de sambata.