Inca o medalie! Amelia Racea a luat bronz la europene!

Amelia Racea Gimnastica
Data publicarii: Vineri 08 Aprilie 2011, 22:16
Data actualizarii: Vineri 08 Aprilie 2011, 22:19

Gimnasta Amelia Racea a castigat, vineri, medalia de bronz in finala la individual compus, in timp ce Diana Chelaru s-a clasat pe locul patru, Campionatele Europene de la Berlin.

Notele primite de gimnastele din lotul Romaniei au fost urmatoarele:
Amelia Racea: Paralele - 13.825, barna 14.550, sol 13.825, sarituri 14.400

Diana Chelaru: Sol - 14.550, sarituri 14.350, paralele 13.450, barna 13.975.

Favorita la medalia de aur, campioana mondiala en-titre, rusoaica Aliya Mustafina a parasit competitia, dupa prima aparitie in finala. Mustafina s-a accidentat la genunchi, la aterizare, dupa ce a concurat la sarituri si a fost transportata de urgenta la spital. Chiar si asa, Mustafina a fost notata cu 15.375, dar nu a mai putut continua concursul, diagnostul preliminar fiind de intindere de ligamente la genunchiul drept.

In aceste conditii, medaliile au revenit, in ordine, sportivelor Anna Dementyeva (Rusia, 57.475 puncte), Elisabeth Seitz (Germania, 56.700), si Ameliei Racea (56.600). Diana Chelaru (56.325) a incheiat pe locul patru, fiind detronata in ultima rotatie, chiar de Amelia Racea.

Tot vineri, in finala masculina similara, Flavius Koczi a castigat medalia de argint, cu un total de 88.825 puncte.
Flavius Koczi va mai evolua in finale la sol (sambata) si sarituri (duminica).

Sambata, Sandra Izbasa si Amelia Racea vor concura in finala la sarituri, iar duminica, Sandra Izbasa si Diana Chelaru, in finala la sol.

Sursa: Mediafax