VIDEO Zeița Fortuna! Fortuna Dusseldorf, din liga a doua, s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei + puzderie de echipe din diviziile inferioare

Fortuna Düsseldorf Cupa Germaniei FC Kaiserslautern FC Saarbrucken Hertha Berlin Germania
Data publicarii: Miercuri 31 Ianuarie 2024, 10:20
Data actualizarii: Miercuri 31 Ianuarie 2024, 10:27

”Granzii” Bayern Munchen și Borussia Dortmund, plus deținătoarea trofeului RB Leipzig au fost deja eliminate din competiție.

Echipa Fortuna Dusseldorf, locul 5 în 2. Bundesliga, s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei la fotbal, pentru prima oară după 28 de ani, graţie victoriei cu 4-3 la loviturile de departajare înregistrate pe terenul formaţiei St. Pauli, liderul din divizia secundă, într-o partidă disputată marţi la Hamburg.

Fortuna Dusseldorf - St. Pauli, derby din liga a doua pentru un loc în semifinalele Cupei

La finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal. Au marcat: Vincent Vermeij (38 - penalty) şi Ao Tanaka (99) pentru Dusseldorf, respectiv Marcel Hartel (60 - penalty) şi Carlo Boukhalfa (120+1).

Portarul Florian Kastenmeier a fost eroul oaspeţilor în acest joc, după ce a reuşit să apere două lovituri de departajare. VIDEO AICI

Fortuna Dusseldorf, câştigătoarea Cupei Germaniei în 1979 şi 1980, după o serie record de 18 victorii consecutive, atinge penultimul act al acestei competiţii pentru prima oară din 1996.

Miercuri, alt sfert de Cupă cu echipe din 2. Bundesliga: Hertha Berlin - FC Kaiserslautern

St. Pauli Hamburg, liderul ligii secunde germane, a părăsit terenul învinsă pentru prima oară în 23 de meciuri disputate în campionat şi în Cupa Germaniei, scrie Agerpres, la doar trei zile după ce reuşise să o învingă pe Fortuna Dusseldorf în deplasare (2-1), în campionat.

Miercuri, în sferturile de finală ale DFB Pokal este programat un nou duel între două echipe de ligă secundă, Hertha Berlin şi FC Kaiserslautern.

Săptămâna viitoare joacă în sferturi și Saarbrucken, minunea din liga a treia

Săptămâna viitoare, liderul neînvins din Bundesliga, Bayer Leverkusen, va primi vizita formaţiei VfB Stuttgart (6 februarie), în timp ce Borussia Monchengladbach va vizita pe 7 februarie formaţia de liga a treia FC Saarbrucken, care le-a eliminat în tururile precedente pe Bayern Munchen şi Eintracht Frankfurt.

În condiţiile în care alte două echipe de top, RB Leipzig, deţinătoarea trofeului, şi Borussia Dortmund, au fost eliminate la rândul lor din competiţie, sunt şanse ca un club mic să atingă finala care va avea loc pe 25 mai la Berlin şi chiar să câştige trofeul.

Pentru prima dată, sferturile de finală ale Cupei Germaniei au fost programate pe parcursul a două săptămâni. Semifinalele urmează să se dispute pe 2 şi 3 aprilie.