Andreas Ivan schalke schalke - leipzig Germania
Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 21:01
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 21:45

Andreas Ivan (28 de ani) a debutat pentru prima echipă a lui Schalke în Bundesliga. Românul născut la Pitești a fost introdus după pauză în echipa ”minerilor”, în meciul cu RB Leipzig.

Leipzig nu a avut milă de Schalke chiar la Gelsenkirchen și a înscris de patru ori în prima repriză. În partea secundă, antrenorul Thomas Reis l-a aruncat în joc pe Ivan, care evoluează pentru echipa a doua a lui Schalke.

Andreas Ivan a debutat pentru Schalke 04!

Este prima apariție pentru Ivan la echipa din Bundesliga. Acesta a jucat 16 meciuri la echipa secundă a lui Schalke, pentru care a marcat de cinci ori, cifră la care se adaugă încă cinci pase decisive.

Prestațiile sale l-au impresionat pe Thomas Reis, care l-a luat la prima echipă. Ivan a mai fost în lotul lui Schalke și în ultima etapă, cu Eintracht Frankfrut, în care ”minerii” au pierdut cu 3-0. Românul a fost pe bancă pe tot parcursul partidei.

Schalke este ultima în Bundesliga, cu nouă puncte după 17 meciuri, la șase puncte distanță de salvarea de la retrogradare. Situația se poate complica pentru nou-promovată, având în vedere că toate celelalte echipe au un meci în minus.

Fost junior la VfB Stuttgart, unde a fost coechipier cu internaționalii germani Joshua Kimmich și Serge Gnabry, și Karlsruher SC, fotbalistul născut în Pitești a evoluat până acum pentru Stuttgarter Kickers, Rot-Weiss Essen, Wuppertaler SV, Waldhof Mannheim, New York Red Bulls, VfR Aalen, SG Sonnenhof Grossaspach și Rot Weiss Ahlen.

Pentru New York Red Bulls, Ivan a jucat și a marcat în Major League Soccer și CONCACAF Champions League.