VIDEO Sfârșit de eră la PSG? Tensiune pe teren între Mbappe și Neymar. Momentul care nu s-a văzut la TV

Paris Saint-Germain kylian mbappe Ligue 1 Neymar Franta
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 15:34
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 15:34

Paris Saint-Germain se situează în vârful clasamentului după două meciuri.

PSG este singura echipă din Ligue 1 care a reușit să obțină două victorii în primele două runde din eșalonul francez. Însă, se pare că în interior, formația pariziană nu stă atât de bine pe cât se vede.

În ultimul meci disputat de gruparea de pe Parc des Princes (5-2 vs Montpellier), Mbappe a ratat un penalty, iar PSG a mai beneficiat, ulterior, de o lovitură de la punctul cu VAR, însă Neymar nu l-a lăsat să execute pe șeptar, chiar dacă Christophe Galtier a spus că starul francez este primul în materie de lovituri de la unsprezece metri.

Aroganța lui Mbappe

Parizienii au pornit pe un contraatac, Vitinha controla balonul în mijloc, iar Kylian Mbappe aștepta pasă în banda stângă. Fotbalistul portughez a preferat să paseze în dreapta și, în secundele imediat următoare, campionul mondial cu Franța din 2018 s-a oprit din alergat și a făcut un gest care a lasăt de dorit de la un sportiv profesionist.

Mbappe a rămas în spate și nu a mai dat importanță fazei periculoase care se anunța la poarta adversă. Șeptarul lui Paris Saint-Germain nici măcar nu a mai privit ce s-ar putea întâmpla, iar fără ajutorul lui, colegii săi au ratat șansa de a marca un gol.

PSG - Montpellier 5-2

Echipa lui Christophe Galtie a deblocat tabela în minutul 39, prin autogolul lui Sacko. PSG ar fi putut deschide scorul din minutul 23, însă Mbappe a executat slab o lovitură de la unsprezece metri.

Neymar a marjoat diferența cu două minute înainte de fluierul final al primei reprize din penalty (43'), și a realizat "dubla" în minutul 51. Khazri a marcat pentru Montpellier și părea că oaspeții își revin.

Cu toate acestea, Mbappe și-a pus și el amprenta pe tabela de marcaj în minutul 69, Renato Sanchez a făcut 5-1 (87'), iar Tchato a redus diferența, însă mult prea târziu ca formația sa să mai facă ceva (90+1').

Ce urmează pentru PSG

Pentru Paris Saint-Germain urmează jocul de duminică (21 august) cu Lille. Trupa dirijată de Galtier va vizita ocupanta locului secund, pe Stade Pierre-Mauroy.