VIDEO Luis Enrique a început revoluția la PSG! L-a schimbat pe Kylian Mbappe, apoi nu s-a ferit să își motiveze decizia

Luis Enrique kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 09:16
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 09:34

PSG a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu Rennes, în etapa a 23-a din Ligue 1.

Meciul de la Paris a început cu un moment de reculegere ţinut în memoria fostului antrenor al parizienilor, Artur Jorge, decedat în urmă cu trei zile.

Portarul lui Rennes a intervenit în minutul 20, la şutul lui Vitinha, iar în minutul 33, Amine Gouiri a deschis scorul pentru oaspeţi, la primul şut spre poartă al acestora.

În minutul 85, Goncalo Ramos a forţat o cădere în careul oapeţilor, arbitrul Bastien Dechepy a acordat penalty, dar a întors decizia după intervenţia VAR.

Acelaşi Goncalo Ramos a obţinut totuşi o lovitură de pedeapsă, în minutul 90+5, când sistemul VAR a decis că intervenţia lui Mandanda a fost neregulamentară. Portughezul a transformat şi a adus egalitatea la ultima fază a meciului.

Kylian Mbappe, schimbat în minutul 65

Atacantul francez a jucat pe Parc de Princes pentru prima dată după ce a anunțat că va pleca de la PSG la finalul sezonului.

În minutul 65, Kylian Mbappe a fost scos de pe teren, iar la finalul partidei Luis Enrique a explicat care a fost motivul pentru această decizie.

"Mai devreme sau mai târziu se va întâmpla asta, trebuie să învățăm să jucăm fără Kylian. Când consider că este necesar va juca și când nu, nu va juca, așa cum fac toți antrenorii.

Plecarea lui Mbaape de la Paris este mai aproape ca niciodată", a spus tehnicianul spaniol.