Ionut Radu Auxerre lorient - auxerre Franta Ionuț Radu
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 17:23
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 17:23

Auxerre, cu Ionuț Radu în poartă, a câștigat cu 1-0 meciul cu Lorient și a obținut trei puncte importante în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Rayan Raveloson (26 de ani), în minutul 58. Radu a fost la înălțime în prelungirile partidei, atunci când Lorient a avut o șansă uriașă de a egala, dar portarul român s-a opus.

Ionuț Radu, ”erou” pentru Auxerre!

Un șut expediat pe jos de Kone, de la marginea careului, a fost respins de Ionuț Radu în corner, spre bucuria portarului, care a fost îmbrățișat de colegii săi.

• Ionuț Radu

Auxerre a ajuns la patru etape fără înfrângere în Franța și a urcat pe locul 17, cu 21 de puncte.

În următoarea etapă, echipa lui Radu va avea un examen dificil, în deplasare, cu cei de la Nice, una dintre echipele cu pretenții la cupele europene în Ligue 1.

Ionuț Radu joacă la Auxerre sub formă de împrumut de la Inter Milano, până la finalul acestui sezon. A bifat deja șase partide pentru echipa sa. Doar două s-au încheiat fără gol primit.