Trei dintr-un foc! Sorescu a făcut șah-mat apărarea celor de la Voluntari. Gol superb înscris de dinamovist

Deian Sorescu dinamo - fc voluntari gol deian sorescu Fotbal intern Dinamo e infometata dupa bani! Au ajuns sa faca un gest extrem, in criza: l-au propus pe Sorescu la FCSB
Data publicarii: Luni 19 Iulie 2021, 21:28
Data actualizarii: Luni 19 Iulie 2021, 22:16

Deian Sorescu și-a demonstrat clasa în meciul pe care echipa sa, Dinamo, îl joacă în Ștefan cel Mare, contra celor de la FC Voluntari, în prima rundă a Ligii 1.

Căpitanul roș-albilor a fost omul care a impulsionat constant atacul "câinilor" sezonul trecut, iar în actualul campionat pare fotbalistul care aprinde din nou scânteia pentru trupa din Ștefan cel Mare.

Sorescu, sclipitor pe finalul primei reprize

• Dinamo e infometata dupa bani! Au ajuns sa faca un gest extrem, in criza: l-au propus pe Sorescu la FCSB

Forma sa excelentă s-a văzut în primul act al partidei de luni seara, dar în partea secundă.

După ce oaspeții au deschis scorul prin Lorand Fulop ('14), Dinamo a egalat pe final de repriză, în urma unei faze de manual.

Răuță a recuperat mingea la marginea propriului careu, a sprintat și i-a pasat lui Moldoveanu, care l-a găsit demarcat pe Sorescu.

Timișoreanul și-a valorificat driblingul în regim de viteză, a depășit trei adeversari și a șutat cu stângul, în cross, fără speranțe pentru Victor Râmniceanu, restabilind egalitatea până la pauză.

Sorescu, dezinvolt și după pauză

Tot căpitanul echipei lui Dario Bonetti a schimbat tabela după pauză. Sorescu a punctat pentru 2-1, cu un șut de la 20 de metri, însă Dinamo și-a arătat din nou vulnerabilitatea în defensivă.

Formația gazdă a fost egalată după reușita lui Rață ('65), însă Deian Sorescu a fost din nou decisiv pentru Dinamo. În minutul 72, timișoreanul a șutat de la distanță, iar balonul a fost deviat în poartă de Ricardinho.

Deian Sorescu joacă la Dinamo din 2018 și mai are contract cu gruparea roș-albă până în iunie 2023. 1,4 milioane euro e cota lui Sorescu