Adrian Ilie știe cine au fost cei mai în formă jucători de la meciul Generației de Aur

Adrian Ilie Generatia de aur Fotbal intern
Data publicarii: Luni 27 Mai 2024, 19:21
Data actualizarii: Luni 27 Mai 2024, 19:20

Adrian Ilie și-a arătat recunoștința față de publicul prezent pe Arena Națională la meciul de adio al Generației de Aur.

Sâmbătă seară, Pro TV și VOYO au transmis ultimul dans al Generației de Aur. Foștii internaționali români s-au duelat cu vedete din fotbalul internațional într-un eveniment pe Arena Națională care a doborât recordul de audiență. La capătul celor 90 de minute, partida s-a încheiat 3-2 în favoarea românilor.

Întrebat despre cei mai în formă jucători de pe teren, Adrian Ilie a evidențiat că a rămas impresionat de Costel Gâlcă, actualul antrenor de la Universitatea Craiova, și Răzvan Prodan, fiul regretatului Didi Prodan, care a evoluat în locul fostului internațional.

”Am adus atâția oameni la stadion și cred că ne era dor să ne vadă încă o dată. Eu sper că și generația nouă actuală care o să fie acum cu calificarea la EURO să adune cât mai mulți oameni la stadion și să ne depășească.

(n.r. S-a lăsat cu lacrimi?) Nu, fără lacrimi. Suntem obișnuiți. Gâlcă și Răzvan, băiatul lui Didi Prodan, au fost cei mai în formă.

Eu le mulțumesc lor că fac parte puțin dintr-o generație după ei și m-au chemat pentru acest meci”, a spus Adrian Ilie.

Generația de Aur - World Stars 3-2

Oaspeții au deblocat tabela de marcaj în minutul 21, după ce Karagounis i-a scos mingea la marginea careului lui Rivaldo. Fotbalistul a înscris cu stângul, fără preluare, la colțul lung.

Tot în prima parte a venit și al doilea gol pentru echipa World Stars. Pandev a majorat diferența.

Cu câteva momente înainte de fluierul de final al primei părți, Gică Hagi i-a pasat la marginea careului de 16 metri lui Basarab Panduru, care l-a învins elegant pe Dida cu un șut plasat la colțul lung.

În actul secund, Gică Hagi a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 64, iar Costel Gâlcă a adus victoria Generației de Aur în minutul 72, cu o lovitură de cap precisă.