VIDEO Virgiliu Postolachi i-a exasperat pe francezi. Ce scrie L'Equipe după primul meci

Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 05 August 2023, 20:00
Data actualizarii: Sambata 05 August 2023, 19:59

Virgiliu Postolachi (23 de ani) a jucat primul meci oficial la Grenoble după ce a fost cumpărat de la UTA Arad.

Grenoble i-a achitat clauza de reziliere de la UTA a lui Postolachi, în valoare de 300.000 de euro și l-a titularizat de la primul meci al sezonului din Ligue 2, 1-0 pe terenul lui Saint-Etienne.

Virgiliu Postolachi, două ocazii mari ratate la debutul pentru Grenoble

Atacantul moldovean, dorit la un moment dat și la naționala României, a jucat 81 de minute și a fost autorul a două mari ocazii în prima repriză. În minutul 13, Postolachi a rămas singurul cu portarul în careu, însă a trimis peste transversală din câțiva metri.

Inclusiv comentatorii de la beINSport au fost surprinși de ratarea uriașă a lui Postolachi, iar L'Equipe a scris: "Virgiliu Postolachi a ratat o ocazie rarisimă pentru deschiderea scorului. Atacantul moldovean, singur la șase metri de poarta lui Gautier Larsooner, a ratat ținta".

Postolachi a mai fost o dată în centrul atenției. În minutul 40 a primit o pasă excelentă, fiind lăsat singur cu portarul în careul advers, însă și-a închis unghiul, iar goalkeeper-ul Larsonneur a ieșit în întâmpinare și a blocat șutul moldoveanului.

"Postolachi nu a avut succes nici în minutul 40, când în calea lui a ieșit Larsonneur", au mai scris jurnaliștii de la L'Equipe.

Finalul de meci a fost dramatic. Gaetan Charbonnier, atacantul lui Saint-Etienne a ratat un penalty în minutul 83, iar gambianul Abdoulie Sanyang a dat lovitura pentru Grenoble în primul minut al prelungirilor, stabilind scorul final: 1-0 pentru oaspeți.

În acest sezon, Postolachi a apucat să joace aproximativ un sfert de oră pentru UTA în meciul cu Oțelul (1-1), din prima etapă. Ulterior, Grenoble a achitat clauza de reziliere, iar atacantul născut la Edineț a plecat în Franța.

Virgiliu Postolachi și-a anunțat obiectivul la prezentarea de la Grenoble

Grenoble, club care a încheiat pe locul 10 în ultimul sezon din Ligue 2, a anunțat pe 22 iulie că Postolachi a semnat un contract pe trei sezoane, valabil până în iunie 2026, și va purta numărul 17 la noua sa echipă.

"Sunt foarte fericit să mă alătur acestui nou proiect. După experiențele mele de la PSG și Lille, când eram tânăr, vreau să demonstrez acum că mă pot impune în Franța. Ultimul sezon din România mi-a oferit multă încredere. Am legat multe meciuri, m-am simțit în formă și am marcat foarte mult.

Acum sunt la Grenoble, clubul la care au jucat Djorkaeff, Giroud sau chiar Thauvin. Sper să progresez și să îmi ajut echipa. În ceea ce privește profilul meu, pot juca oriunde în linia de atac. În sezonul trecut am fost folosit în bandă, stânga sau dreapta, sau chiar în spatele vârfului", spunea Virgiliu Postolachi, pentru site-ul lui Grenoble.

Crescut la Paris Saint-Germain, unde a și jucat pentru echipa de seniori în câteva meciuri amicale, Postolachi a mai evoluat la echipa secundă a lui Lille, la Mouscron și la Vendsyssel. În 2022 a ajuns la UTA Arad, în schimbul sumei de 40.000 de euro.