Europa League Liga Campionilor Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 04 Octombrie 2009, 17:41
Data actualizarii: Duminica 04 Octombrie 2009, 21:37

Aici - toate rezultatele adversarelor echipelor romanesti din cupele europene!

Echipa Ajax Amsterdam, adverasara formatiei FC Timisoara in grupa A a Ligii Europa, a terminat la egalitate, duminica, in deplasare, scor 2-2 (1-1), cu Roda Kerkrade, intr-un meci din etapa a IX-a a campionatului olandez, informeaza site-ul oficial al gruparii din Amsterdam.

Golurile oaspetilor au fost marcate de Suarez, in minutele 24 si 67, in timp ce pentru gazde au inscris Djoum '25 si Bodor '55.

Echipa Ajax Amsterdam, la care fundasul George Ogararu nu a fost nici pe banca de rezerve, a evoluat cu un jucator mai putin din minutul 81, dupa eliminarea lui Emanuelson.
Antrenorul formatiei Ajax, Martin Jol, a folosit urmatoarea formula de echipa: Stekelenburg - Van der Wiel, Alderweireld, Vertonghen, Emanuelson - Enoh, Aissati (De Jong '59), De Zeeuw, Sulejmani (Rommedahl '46) - Suarez, Pantelici (Oleguer '84).

Ajax Amsterdam este adversara echipei FC Timisoara in grupa A a Ligii Europa. Ajax si FC Timisoara au remizat, scor 0-0, in primul meci dintre cele doua formatii, disputat pe "Amsterdam Arena", returul fiind programat la 12 decembrie, in etapa a V-a a grupei A.

Formatia Glasgow Rangers, adversara Unirii Urziceni in grupa G a Ligii Campionilor, a castigat, duminica, pe teren propriu, partida sustinuta in fata echipei Celtic Glasgow, cu scorul de 2-1 (2-1), contand pentru etapa a VII-a a campionatului Scotiei.

Ambele goluri ale echipei Glasgow au fost marcate de Kenny Miller, in minutele 8 si 16.

Antrenorul Walter Smith a folosit urmatoarea formu;a de echipa: 1. McGregor - 26. Smith, 3. Weir, 5. Papac, 16. Whittaker - 48. Little (10. Nacho Novo '14), 7. Davis, 4. Mendes, 18. Miller - 9. Boyd (Lafferty '42), 14. Naismith.

Formatia Unirea Urziceni intalneste gruparea Glasgow Rangers la 20 octombrie, in deplasare, returul, in Romania, fiind programat la 4 noiembrie.

Formatia Twente Enschede, adversara Stelei in grupa H a Ligii Europa, s-a impus, duminica, cu scorul de 3-1 (1-1), in fata echipei Heracles Almelo, intr-o partida disputata in deplasare, contand pentru etapa a IX-a a campionatului Olandei.

Golurile echipei antrenate de Steve McLaren au fost marcate de Ruiz '31, Nkufo '54 si Janssen '55.

FC Twente este adversara echipei Steaua Bucuresti in grupa H a Ligii Europa. Steaua si FC Twente au remizat, scor 0-0, joi, in primul meci dintre cele doua formatii, in etapa a doua grupei H a Ligii Europa. Partida retur se va disputa la 17 decembrie, in ultima runda.

Adversara echipei CFR Cluj in grupa K a Ligii Europa, PSV Eindhoven, a terminat la egalitate, scor 0-0, partida sustinuta in deplasare, in fata formatiei FC Utrecht, la care este legitimat si jucatorul Mihaita Nesu.

Din minutul 87, PSV Eindhoven a evoluat in inferioritate numeruica, dupa eliminarea fotbalistului Balázs Dzsudzsák pentru cumul de cartonase.

PSV Eindhoven este adversara formatiei CFR Cluj in grupa K a Ligii Europa. PSV Eindhoven a castigat primul meci in fata echipei CFR Cluj, cu scorul de 1-0, urmand ca returul sa se dispute la 16 decembrie, la Cluj-Napoca.

Formatia Sturm Graz, adversara echipei Dinamo in grupa F a Ligii Europa, a remizat, duminica, pe teren propriu, scor 0-0, cu Kapfenberger SV, intr-o partida contand pentru etapa a X-a a campionatului de fotbal al Austriei.

Antrenorul Franco Foda a folosit urmatoarea formula de echipa: 1. Gratzel - 17. Ehrenreich, 23. Schildenfeld 4. Sonnleithner, 18. Kandelaki - 8. Holzl (30. Lavrici '83), 6. Weber, 7. Hlinka, 13. Jantscher (9. Bukva '32) - 10. Muratovici (12. Hassler '70) - 28. Beichler.

Dinamo Bucuresti si Sturm Graz s-au intalnit in prima etapa a grupei F din Liga Europa, bucurestenii impunandu-se cu scorul de 1-0, in Austria. Meciul retur va avea loc la 3 decembrie, la Bucuresti.

Formatia Anderlecht Bruxelles, adversara echipei FC Timisoara in grupa A a Ligii Europa, a pierdut, duminica, in deplasare, cu scorul de 1-4, meciul cu FC Bruges, contand pentru etapa a X-a a campionatului Belgiei, informeaza site-ul oficial al clubului belgian.

Pentru Anderlecht a marcat De Sutter '23, in timp ce pentru FC Bruges au inscris Alcaraz '17, Van Damme '38 (autogol), Sonck '40 si Vargas '82.

Din minutul 69, Anderlecht a evoluat cu un jucator mai putin dupa ce Bernardez s-a accidentat iar antrenorul Ariel Jacobs a efectuat toate schimbarile.
Antrenorul Ariel Jacobs a trimis in teren urmatorii jucatori: 24. Proto - 6.Van Damme, 3. Deschacht (26. Bernardez '33), 23. Juhasz, 30. Gillet - 11.Boussoufa, 99. Sare, 5. Biglia, 13. Legear (12. Chatelle '46) - 10. Kanu (36. Lukaku '58), 21. De Sutter.

FC Timisoara va intalni echipa Anderlecht Bruxelles in grupa A a Ligii Europa. Meciul tur este programat la 22 octombrie, la Timisoara, iar returul se va disputa in data de 5 noiembrie, in Belgia.

FC Copenhaga, adversara echipei CFR Cluj in grupa K a Ligii Europa, a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formatia Esbjerg, intr-un meci din etapa a XI-a a campionatului Danemarcei, informeaza site-ul oficial al clubului danez.

Golurile invingatorilor au fost inscrise de Cesar Santin '6 (penalti) si Oscar Wendt '61. Pentru Esbjerg a marcat Soren Rieks, in minutul 74.
Formatia oaspete a ramas in inferioritate numerica de la inceputul meciului, in minutul 4, cand a fost eliminat Lars Winde.

Echipa din Copenhaga a evoluat in urmatoarea formula: Wiland - Pospech, Larsson (Laursen '46), Antonsson, Wendt - Sionko (Gronkjaer '55), Kvist, Hutchinson, Vingaard (Norregaard '65) -Santin, N'Doye.

CFR Cluj a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa FC Copenhaga, in prima etapa a grupei K a Ligii Europa. Partida retur se va disputa la 3 decembrie, la Copenhaga.