Răzvan Lucescu, victorie dulce în noul an! PAOK e lider în Grecia

Razvan Lucescu Grecia PAOK Salonic Fotbal extern Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK Salonic / Foto: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 03 Ianuarie 2024, 22:00
Data actualizarii: Miercuri 03 Ianuarie 2024, 21:59

PAOK Salonic s-a întâlnit cu OFI Crete în Superliga Greciei.

Cele două echipe s-au confruntat în etapa #16 din primul eșalon al Greciei, pe ”Toumba Stadium” din Salonic. La capătul celor 90 de minute, PAOK a câștigat cu 4-0.

Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a avut două penalty-uri ratate. Unul irosit de Stefan Schwab în minutul 22, iar celălalt a fost ratat de Mbwana Samata în minutul 45+3.

Chiar și așa, PAOK a marcat de patru ori și a câștigat trei puncte colosale în lupta pentru prima poziție din primul eșalon al Greciei, unde concurează cu Panathinaikos, AEK și Olympiakos.

Kiril Despodov a deschis scorul în minutul 39, Rahman Baba a făcut 2-0 în minutul 41, în timp ce Marcos Atonio a majorat diferența în minutul 89, iar Brandon Llamas a închis tabela de marcaj în minutul 90+2.

După 16 etape desfășurate în campionat, PAOK se situează pe primul loc 38 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Răzvan Lucescu a înregistrat până acum 12 victorii, două remize și două eșecuri.

Ce echipe a mai pregătit Răzvan Lucescu de-a lungul carierei sale

Răzvan Lucescu a mai stat pe banca tehnică a celor de la FC Brașov, Rapid, El Jaish, Petrolul Ploiești, Skoda Xanthi și Al Hilal, înainte să o preia pe PAOK Salonic în iulie 2021.

De asemenea, antrenorul a fost selecționerul României în perioada aprilie 2009 - iunie 2011, moment în care a bifat 21 de apariții la cârma tricolorilor și a înregistrat o medie de 1.38 puncte pe meci, conform statisticilor Transfermarkt.