Moldova EURO 2024 Polonia Romania Fotbal extern
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 00:30
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 00:30

Moldova a obținut un nou rezultat mare în preliminariile EURO 2024, contra Poloniei, la Varșovia, scor 1-1, în grupa E.

În fața a aproape 60.000 de fani prezenți pe Stadionul Național din Varșovia, Moldova a deschis scorul în minutul 26 prin Ion Nicolaescu (25 de ani), atacant care joacă din această vară la Heerenven.

Moldova, egala Poloniei la Varșovia

Polonia, fără Robert Lewandowski, accidentat, dar cu Szczesny, Zielinski sau Milik printre titulari, a reușit să egaleze în minutul 53, grație reușitei lui Swiderski, iar partida de la Varșovia s-a încheiat la egalitate, 1-1. În partida tur, din iunie, Moldova producea marea surpriză contra Poloniei și învingea cu 3-2.

Printre titularii Moldovei s-au numărat Dorian Răilean (portarul Chindiei Târgoviște, Liga 2), Maxim Cojocaru (mijlocașul Chindiei Târgoviște, Liga 2), căpitanul Vadim Rață (mijlocașul lui FC Voluntari, Liga 1), dar și Virgiliu Postolachi (atacantul lui Grenoble, ex UTA Arad). În repriza secundă au mai intrat alți doi jucători care evoluează în România: Vitalie Damașcan (Sepsi) și Victor Bogaciuc (Chindia Târgoviște).

Cu 9 puncte în 6 etape, Moldova e pe locul 4 în grupa E, dar are în continuare șanse reale la calificarea la EURO 2024. Distanța față de Cehia, locul 2, este de doar două puncte.

Totuși, Moldova va întâlni în ultimele două meciuri din grupă chiar primele două clasate, Albania, acasă (17 noiembrie) și Cehia, în deplasare (20 noiembrie).