FOTO ȘI VIDEO Erling Haaland, devastator și la naționala Norvegiei! Câte goluri are în cele 26 de meciuri jucate

Erling Haaland Harald Hennum Jorgen Juve Manchester City Nationala Norvegiei Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 20:45
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 20:56

Atacantul lui Manchester City se descurcă minunat și la echipa națională, nu doar la cea de club.

Norvegia nu se descurcă prea bine într-o grupă din preliminariile Euro 2024 în care este pe locul 3, după Scoția și Spania, dar starul Erling Haaland își vede de treabă și este la fel de devastator la echipa națională ca și la cea de club, Manchester City.

Marți seara, în 2-1 cu Georgia, Haaland a deschis scorul în minutul 25 și a ajuns astfel la 25 de goluri marcate în cele 26 de partide jucate pentru prima reprezentativă!

Martin Odegaard a făcut 2-0 ('33), iar oaspeții au redus din diferență în prelungirile întâlnirii, prin Budu Zivzivadze ('90+1).

Erling Haaland, 25 de goluri la națională, inclusiv un hat-trick cu România

Astfel, la 23 de ani Haaland a ajuns deja pe locul 2 în topul all-time al golgheterilor naționalei Norvegiei, la egalitate cu Harald Hennum și la 8 reușite distanță de liderul Jorgen Juve (33 de goluri în anii '20-'30).

Dintre cele 25 de goluri ale vârfului Norvegiei, 3 au venit în poarta României în acel 4-0 din 2020 de la Oslo, meci din Liga Națiunilor.