Ce s-a ales de arbitrul „bandit” care a distrus Italia în 2002 și apoi a fost prins cu heroină pe aeroport la New York

Byron Moreno heroina Italia Italia - Coreea de Sud Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 10:06
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 10:15
Byron Moreno a devenit „vedetă” la Mondialul din 2002, când și-a bătut joc de Italia.

Pe 18 iunie 2002, Coreea de Sud a eliminat Italia de la Cupa Mondială (2-1, cu gol de aur), în optimi, la capătul unui meci în care ecuadorianul Byron Moreno s-a dat în spectacol și a oferit „cel mai slab arbitraj din istoria fotbalului”, așa cum l-a numit Gazzetta dello Sport.

Moreno a greșit într-o singură direcție: le-a dat asiaticilor un penalty controversat, i-a iertat de un cartonaș roșu, iar în prelungiri a îngropat Squadra Azzurra. În minutul 103, ecuadorianul l-a eliminat pe Francesco Totti, pe motiv c-ar fi simulat în careu. Deși aflat la 40 de metri de fază, Moreno i-a acordat al doilea „galben” italianului (VEZI GALERIE FOTO). Apoi, înainte ca asiaticii să marcheze golul de aur, sud-americanul a anulat un gol înscris de Damiano Tommasi, pe motiv de ofsaid.

Ecuadorianul care a furat Italia s-a retras după încă un scandal uriaș

Imediat după meci, Byron Moreno a devenit inamicul public numărul unu în Italia. „Un bandit! Uitați-vă cum arată: e prea gras ca să fie arbitru”, l-a descris fundașul Christian Panucci. „E scandalos! Am văzut multe arbitraje proaste, dar el a mers prea departe”, a spus căpitanul Paolo Maldini. Presa din Italia l-a „tocat” săptămâni la rândul, iar ecuadorianul avea să-și încheie curând cariera de arbitru.

Trei luni mai târziu, Byron Moreno a arbitrat un meci în liga ecuadoriană, între Liga de Quito și Barcelona Guayaquil. A arătat șase minute de prelungire, însă a lăsat jocul să continue până când gazdele din Quito au marcat de două ori și au întors rezultatul. S-a terminat 4-3, după 13 minute adiționale, decizie care a stârnit un scandal monumental în Ecuador.

Moreno, care în acea perioadă candida pentru un post de consilier local chiar în Quito, a fost suspendat pentru 20 de partide. A revenit în mai 2003, însă reputația sa era compromisă total. După trei meciuri, a fost din nou suspendat, ca urmare a faptului că a eliminat, în mod eronat, trei jucători de la aceeași echipă.

În acel moment, fără perspective de a continua, Moreno a luat decizia să se retragă din arbitraj, la doar 33 de ani. A continuat în fotbal, ca analist TV, și a acceptat să apară într-un show de comedie din Italia, unde era luat peste picior pentru „calitățile” sale de arbitru.

Byron Moreno, prins cu șase kilograme de heroină la New York: „Le avea din 2002!”

În scurt timp, Byron Moreno a acumulat datorii mari și, ca să scape de ele, a încercat să facă trafic de droguri. În septembrie 2010, ecuadorianul a fost prins pe aeroportul John F. Kennedy, din New York, cu șase kilograme de heroină pe care le ascunsese în lenjeria intimă.

„Șase kilograme de droguri? Cred că Moreno le avea la el încă din 2002, dar nu în chiloți, ci în corp”, a reacționat portarul Gianluigi Buffon, care se afla în poarta Italiei la nefericitul meci cu Coreea de Sud.

Moreno a pledat vinovat și a fost condamnat la doi ani și jumătate de închisoare. A fost eliberat în decembrie 2012 pentru bună purtare și a revenit imediat în Ecuador. „A fost un moment urât al carierei mele. Toată lumea știe de ce am făcut asta. Am fost amenințat și forțat să transport heroina. Viața soției mele era în pericol”, a declarat fostul arbitru, într-un interviu acordat în 2022.

Ce face astăzi Byron Moreno, arbitrul care a „distrus” Italia în 2002

Astăzi, la 53 de ani, Byron Moreno este analist pentru un post de radio din Guayaquil și are propria emisiune în care comentează evenimentele fotbalistice și prestațiile arbitrilor din Ecuador (VEZI GALERIE FOTO). Totodată, ține cursuri de arbitraj și chiar mai conduce meciuri în ligile locale de amatori.

În continuare, ecuadorianul susține că nu a comis greșeli majore în acel joc de poveste dintre Italia și Coreea de Sud. Spune că a procedat regulamentar la toate fazele controversate din timpul celor 117 minute și, una peste alta, a făcut cel mai bun meci din cariera sa.

„După atâția ani, încă mai primesc insulte și amenințări de la fanii italieni. Dar am conștiința curată. Italia a făcut greșeli în acea zi. Giovanni Trapattoni (n.r. - selecționerul Italiei) nu ar fi trebuit să-l introducă pe Gennaro Gattuso, ci mai degrabă să bage un atacant. Atunci a pierdut Italia meciul”, a declarat Moreno, în 2022, pentru Gazzetta dello Sport.