Au luat castana la Astana | Polonia, principala favorita din grupa Romaniei, n-a reusit nici ea sa castige. Danemarca e castigatoarea primei etape. Rezumate VIDEO

Polonia armenia Danemarca Kazahstan Fotbal extern
Data publicarii: Luni 05 Septembrie 2016, 10:25
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2016, 10:34

Romania a debutat cu un egal in preliminariile pentru Mondialul din 2018. La fel au facut, insa, si polonezii Lewandowski si Kapustka, care au remizat in Kazahstan, scor 2-2.

Marea invingatoare a primei etape a fost Danemarca. Nordicii s-au impus cu 1-0 impotriva Armeniei si ocupa astfel primul loc al grupei, dupa ce Romania a remizat cu Muntenegru (1-1), iar Polonia in Kazahstan (2-2).

Polonezii pareau sa aiba un meci usor in Kazahstan, iar golurile marcate de Kapustka si Lewandowski in minutele 9 si 35 au dat impresia ca cele trei puncte sunt doar o formalitate. Gazdele au facut insa o repriza secunda extraordinara si au dat doua lovituri grele prin Sergei Khizhnichenko, atacantul lui Tobol.

La cateva mii de kilometri distanta, pe Telia Parken din Copenhaga, Danemarca n-a facut insa aceeasi greseala precum Polonia. Danezii au deschis scorul relativ repede, in minutul 17, prin Eriksen si au reusit sa tina de scor pana la final, avand si alte ocazii mari de gol. Ba chiar Eriksen a ratat si un penalty in minutul 72.