VIDEO | Rio Ave, urmatoarea adversara a Stelei in EL, invinsa si de Aalborg! Danezii au tremurat, dar au lovit dupa pauza

Data publicarii: Vineri 03 Octombrie 2014, 11:13
Data actualizarii: Vineri 03 Octombrie 2014, 11:22

Steaua a pierdut cel de-al doilea meci din grupele Europa League, scor 1-3 la Kiev, cu Dinamo. Steaua pastreaza inca sanse mari la primavara europeana, iar dubla cu Rio Ave va decide daca echipa lui Costel Galca va continua in Europa.

Steaua a inceput perfect noul sezon al grupelor Europa League si i-a zdrobit pe danezii de la Aalborg cu 6-0. Formatia lui Costel Galca nu a reusit insa o performanta la fel de buna si in fata milionarilor ucrainieni de la Dinamo Kiev, echipa care a investit peste 100 de milioane de euro in ultimii ani, si care a reusit sa castige aseara cu 3-1.

Campioana Romaniei ramane insa favorita la calificarea in primavara europeana, atat prin prisma faptului ca are avantajul meciului castigat cu Aalborg, dar si pe cel al esecurilor suferite de Rio Ave, urmatoarea adversara din grupa.

Steaua va intalni Rio Ave pe 23 octombrie si 6 noiembrie, atunci cand isi va decide si soarta calificarii in primavara europeana.

Portughezii au inceput, insa, slab faza grupelor, fiind invinsi cu 3-0 de Dinamo Kiev, dar si de Aalborg. Danezii de la Aalborg au castigat, aseara, pe teren propriu, scor 1-0, gratie unei reusite semnate de Nicklas Helenius.

Rio Ave a ratat insa o sansa mare de gol in prima repriza, atunci cand a lovit bara transversala dintr-o lovitura libera de la 18 metri.